Zdrowe oleje, które warto wprowadzić do swojej diety

Możliwość komentowania Zdrowe oleje, które warto wprowadzić do swojej diety została wyłączona | | Kategoria : Diety

food-424537_1280

Osoby, które dbają o linię i zdrowie nie powinny zapominać o tym, aby do swojej diety wprowadzić również określone rodzaje olejów. Tłuszcz jest nam naprawdę potrzebny i nie da się bez niego funkcjonować prawidłowo. Jego wyeliminowanie z jadłospisu sprawi, że zgubienie zbędnych kilogramów będzie naprawdę trudne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby stawiać na dobre tłuszcze, które nie powodują tycia, a dodatkowo dostarczą nam cennych składników. Poniżej przegląd najbardziej cenionych olejów.

Jakie wybierać, jak przechowywać i dlaczego są takie ważne?

Oleje roślinne zawierają ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo korzystnie oddziałują one nie tylko na układ krążenia, ale również na działanie naszego mózgu. Nie jest to oczywiście ich jedyna zaleta. Szereg właściwości uzależniony jest od tego, jaki rodzaj oleju wybieramy. Za najlepsze i najzdrowsze uważane są te oleje, które tłoczone są na zimno. Najrozsądniej jest kupować je w niewielkich butelkach – dzięki temu mamy szansę zużyć je zanim zjełczeją. Wszystkie oleje roślinne wymagają ochrony przed światłem. Niszczy ono bowiem ich cenne właściwości zdrowotne. Najlepiej kupować więc te, które sprzedawane są w ciemnych butelkach. Jednocześnie nie wolno przechowywać ich w lodówce – zimno również niszczy ich właściwości.

Z ostropestu

Jest jednym z najmniej znanych olejów. Szkoda, bo ostropest to roślina bardzo korzystnie wpływająca na funkcjonowanie naszej wątroby. Jego doskonałe właściwości znane były już w okresie starożytności. W średniowieczu uznano go z kolei za jedną z najważniejszych roślin zdrowotnych. W oleju z ostropestu zawarta jest sylimaryna. Dzięki temu pobudza on produkcję żółci, korzystnie wpływa na pracę wątroby i wspomaga procesy jej regeneracji.

Krokoszowy

Produkuje się go z rośliny o nazwie krokosz barwierski. Swoim wyglądem bardzo mocno przypomina ona oset, który pokryty jest żółtymi kwiatami. Jego liście są bardzo błyszczące. Ciekawym jest fakt, że w okresie średniowiecza używano tej rośliny do barwienia potraw. Tym samym zastępowano nią dużo droższy szafran (który swoją drogą nadal nie należy do tanich przypraw). W oleju krokoszowym zawarte są fitosterole, które pomagają nam obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Obniżają one również poziom cukru. W efekcie taki olej zaleca się osobom, które chorują na cukrzycę. Trzeba pamiętać, że tego oleju nie wolno pod żadnym pozorem podgrzewać. Szybko straci on bowiem swoje cenne właściwości.

Żurawinowy

Mało kto wie, że z tej rośliny również można produkować olej. Uzyskuje się go w procesie tłoczenia na zimno, przez co jest jednym z najzdrowszych. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowo silny aromat, który niestety nie każdemu może odpowiadać. Tej olej zawiera ogromne ilości witaminy E. Za jej sprawą korzystnie wpływa na skórę: nie tylko poprawia wygląd tej pozbawionej problemów, ale również łagodzi wszelkie podrażnienia i pomaga opanować stany zapalne. Ten olej wyjątkowo często powinni stosować chorzy na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Comments are closed.