Zdrowa dieta DASH

Możliwość komentowania Zdrowa dieta DASH została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii

isolated fruit salad

isolated fruit saladNadciśnienie tętnicze to przypadłość, na którą cierpi już co trzeci Polak. Rozwiązaniem w takim wypadku jest nie tylko stosowanie leków, ale również odpowiednie odżywianie. Pomocna okazuje się być dieta DASH, która w ciągu miesiąca sprawia, że ciśnienie obniży się nawet o 10mm/Hg.

Najważniejsze zasady
Dieta DASH jest przede wszystkim naprawdę bardzo prosta. Nie znajdują się w niej żadne dziwne potrawy, które wymagają specjalnego przygotowywania. Istotna jest jednak w tym przypadku systematyczność.

Jedną z najważniejszych zasad diety DASH jest ograniczenie spożycia soli. Dziennie możemy zjeść jedynie pół łyżeczki. Do smaku słonego bardzo szybko się przyzwyczajamy, ale równie szybko się od niego odzwyczajamy. Już po mniej więcej dwóch – trzech dnia przestaniemy odczuwać jej brak.

Jednym z istotnych elementów diety DASH są warzywa i owoce, które zawierają duże ilości potasu. Ten pierwiastek mineralny wspaniale wpływa na pracę mięśnia sercowego, regulując jego rytm. Podobnie jest z magnezem oraz wapniem, które istotnie przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Warto wprowadzić do diety także te produkty, które zawierają duże ilości witaminy C.

Dieta DASH to również błonnik, który sprawia, że wchłanianie szkodliwego cholesterolu zostaje istotnie ograniczone. Przyspiesza także przemianę materii, co bezpośrednio przekłada się na utrzymywanie wagi ciała na właściwym poziomie.

Co jemy?
Decydując się na dietę DASh, należy sięgać po:
-7-8 porcji produktów pełnoziarnistych – zalicza się do nich płatki owsiane, kaszę gryczaną oraz pieczywo razowe;
-4-5 porcji warzyw;
-2-3 porcje chudego nabiału – może to być zarówno twaróg, jak i kefir, jogurt naturalny lub maślanka;
-2 porcje mięsa – najlepiej, jeśli będzie to drób. Wskazane jest także spożywanie ryb. Trzeba jednak pamiętać, że istotne jest również odpowiednie przyrządzanie potraw. Lepiej unikać smażenia, które przekłada się na ich dużą kaloryczność.

Co można jeść, ale lepiej ograniczyć?
W diecie mogą znaleźć się nasiona i orzechy, ale lepiej, aby nie przekraczać w ciągu tygodnia czterech porcji. Zalicza się tutaj wszystkie nasiona strączkowe, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika. Dozwolone są słodycze, ale w tym wypadku można sięgnąć tylko po dwie porcje w ciągu jednego tygodnia. Trzeba pamiętać, że do tej grupy zalicza się cukier, dżem, galaretkę, a nawet landrynki. Najrozsądniej jest sięgać po gorzką czekoladę, która zawiera przynajmniej 90% kakao. Zawiera ona bardzo dużo flawanoli, które pomagają walczyć z miażdżycą naczyń krwionośnych.

Co jest szczególnie dobre dla serca?
Wśród produktów, które szczególnie korzystnie wpływają na kondycję mięśnia sercowego wymienia się:
-płatki owsiane;
-awokado – dostarcza bardzo dużych ilości kwasów omega – 3;
-nabiał;
-ryby;
-woda mineralna bogata w magnez i potas.
Stosowanie diety DASH nie tylko pozwoli zgubić nieco zbędnych kilogramów, ale również sprawi, że cały układ krążenia zacznie działać sprawniej, a my poczujemy się o wiele lepiej.

Comments are closed.