Zasady diety Ornisha

Możliwość komentowania Zasady diety Ornisha została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Dieta Deana Ornisha pochodzi jeszcze z lat siedemdziesiątych. Dieta ta nie wymaga liczenia kalorii, co jest ogromnym plusem dla wielu osób. Ponadto nie odnotowujemy tutaj drastycznego spadku wagi, co sprawia, że ten sposób żywienia stanowi rozsądną i bezpieczną propozycje dla osób, które chcą zrzucić 5 kilogramów przez miesiąc. Dietę Ornisha charakteryzuje wysoka zawartość węglowodanów oraz niska zawartość tłuszczy. Ten sposób żywienia nie jest odpowiedni dla dzieci i nastolatków. Nie powinny go też stosować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na osteoporozę oraz anemię. Zaleca się go natomiast osobom otyłym, cierpiącym na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie czy chorobę wieńcową. Doktor Ornish opracował dietę z myślą o swoich pacjentach.

Codzienny jadłospis powinien być tworzony w 75% z węglowodanów, w 15% z białka oraz w 10% z tłuszczy. Zaleca się częste spożywanie umierkowanych porcji produktów, które Ornish uznaje za dozwolone. Do diety zaleca dołączenie wysiłku fizycznego, jednak nie stawia na sporty wymagające sporego wysiłku. Zaleca jogę, pilates oraz medytację. Produkty spożywcze zostały podzielone na pięć grup. Jeśli chcemy schudnąć lub mamy problemy z układem krążenia, należy bazować jedynie na pierwszych trzech grupach. Wtedy efekty będą satysfakcjonujące.

  • Grupa pierwsza to najzdrowsze artykuły spożywcze. Znajdziemy tu produkty chroniące przed chorobami serca oraz sezonowe. Ornish zalicza do tej grupy warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż, beztłuszczowe przetwory mleczne, białko jaja czy nasiona roślin strączkowych. Stawiamy też na produkty miejscowe i sezonowe, jakie nie wymagają długotrwałego transportu, podczas którego mogłyby stracić swoje wartości odżywcze.

  • Grupa druga to produkty zawierające więcej tłuszczy niż artykuły z grupy pierwszej. Znajdziemy tutaj oleje, nasiona, orzechy, awokado, odtłuszczone produkty mleczne i napoje bezkofeinowe. Są to głownie produkty roślinne, dlatego dieta Ornisha porównywana jest do wegetariańskiej.

  • Grupa trzecia to węglowodany rafinowane i oleje ze spora ilością nasyconych kwasów tłuszczowych. W tej grupie znajdują się owoce morza, margaryny miękkie oraz umiarkowana ilość słodyczy.

  • Grupa czwarta to mniej zdrowe artykuły, które nie powinny występować codziennym jadłospisie, jeśli planujemy zrzucić zbędne kilogramy lub zadbać o układ krwionośny. Ornish zalicza tutaj margarynę, majonez, produkty mleczne, drób, ryby, a także słodkie ciasta i ciastka.

  • Grupa piąta to najmniej zdrowe produkty, które powinniśmy całkowicie wykluczyć z naszego jadłospisu. Znajduje się tutaj czerwone mięso, smażony drób oraz smażone ryby, masło, śmietana oraz podroby. Zaliczymy tu również żółtko jaja.

Zalecana ćwiczenia, które warto połączyć z dietą, mają na celu zmniejszenie poziomu trójglicerydów oraz cukru we krwi, zredukowanie ilości tkanki tłuszczowej, obniżenie ryzyka pojawienia się osteoporozy. Dieta ta jest oparta głównie na produktach pochodzenia roślinnego, dlatego nie sprawdza się u każdego. Posiada jednak wpływ na stan zdrowia.

 

Comments are closed.