Zasady diety DASH

Możliwość komentowania Zasady diety DASH została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Dieta DASH to propozycja nie tylko dla tych, którzy pragną zrzucić kilka kilogramów, ale też dla wszystkich, którzy zmagają się z problemem wysokiego ciśnienia. O ile stosowanie farmaceutyków może minimalizować problem, o tyle warto wesprzeć się dietą, która pozwoli skutecznie i długotrwale obniżyć ciśnienie krwi. Zaletami tej diety jest niższe ciśnienie już po dwóch tygodniach stosowania oraz regulowanie poziomu cholesterolu. Jeśli połączymy dietę z dobrze dobranymi ćwiczeniami, możemy liczyć też na korzystne jej działanie na poziom insuliny. Warto pamiętać, że dieta DASH powinna być stosowana przez całe życie, jeżeli zależy nam na trwałych efektach. Gdy znów wrócimy do dawnego menu, ponownie pojawią się też problemy z ciśnieniem.

Dieta DASH zakłada spożywanie sporych ilości warzyw i owoców, a także produktów o niskiej zawartości tłuszczu, pełnoziarnistych oraz przetworów mlecznych. Zaleca się rezygnację z przetworzonej żywności. Starajmy się wyeliminować z jadłospisu jak najwięcej przetworzonych produktów, zastępując je świeżymi. Ponadto dieta DASH zakłada znaczne ograniczenie ilości spożywanej soli. W soli zawarty jest sód, którego spore ilości powodują wzrost ciśnienia krwi. Aby dieta przynosiła efekty, musimy ograniczyć ilość soli do około pół łyżeczki dziennie. Warto stopniowo zmniejszać ilość, jeśli panujemy przejść na dietę DASH, a jesteśmy uzależnieni od solenia potraw. Z powodzeniem możemy za to stosować świeże sioła, które dodadzą smaku potrawom.

Stawiamy na węglowodany złożone, które dostarczają energię przez dłuższy czas. Znajdziemy je w mące z grubego przemiału, ciemnym makaronie czy pełnoziarnistym pieczywie. W produktach tych znajdziemy też błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego i pozwala szybciej zgubić zbędne kilogramy. Dieta DASH to także produkty z zawartością magnezu i potasu. Pierwiastki te odgrywają ważne role dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Nie powinniśmy zatem stronić od orzechów, szpinaku, nasion roślin strączkowych czy pomidorów. Ważnym elementem jest też wapń, który znajdziemy w przetworach mlecznych.

Z owoców najlepiej wybierać te, które charakteryzują się niewielką zawartością sodu. Należą do nich grejpfruty, maliny, cytryny, pomarańcze porzeczki, kiwi, wiśnie czy brzoskwinie. Polecane warzywa to między innymi zielona i czerwona papryka, szparagi, dynia, cukinia i szczypiorek. Jeśli chodzi o mięso, unikajmy smażenia. Poleca się grillować lub gotować chude mięso i ryby. Te ostatnie są źródłem nienasyconych kwasów Omega, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz odpornościowego.

Jak przy każdej zdrowej diecie, ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Pijemy przynajmniej półtora litra wody niegazowanej. Najlepiej wybierać wodę z niską zawartością sodu. Rezygnujemy z palenia papierosów i picia alkoholu. Dzięki temu wzmocnimy serce.

Osoby, które skorzystały z porad i zastosowały dietę DASH twierdzą, że pomaga ona uchronić się przed udarem mózgu, chorobami serca i cukrzycą.

Comments are closed.