Zasada pięciu posiłków

Możliwość komentowania Zasada pięciu posiłków została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii

100910_zupa_z_dyni_11

100910_zupa_z_dyni_11Lekarze i dietetycy od lat próbują znaleźć skuteczną metodę na zachowanie zdrowia i urody. Jednym z najlepszych sposobów na to okazuje się przestrzeganie zasady spożywania pięciu posiłków dziennie. W ten sposób dostarczamy organizmowi na bieżąco wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a zarazem dajemy mu czas między posiłkami na spokojne trawienie i przyswajanie spożytych wartości odżywczych.
Bardzo ważne okazuje się również to, abyśmy jedli owe pięć posiłków w regularnych odstępach czasowych, najlepiej co trzy czy co cztery godziny. Pierwszy posiłek, czyli śniadanie powinniśmy zjeść jak najszybciej po wstaniu z łóżka, co najwyżej dwie godziny później. Powinno okazać się ono obfite i bogate przede wszystkim w węglowodany, które najlepiej się przyswajają właśnie rano i które są nam niezbędne, abyśmy mieli energię na cały dzień. Wśród źródeł węglowodanów znajdziemy warzywa, owoce oraz produkty zbożowe, a w mniejszym stopniu mleczne. Natomiast ostatni posiłek, czyli kolacja, powinna być spożywana na dwie do czterech godzin przed snem. Spanie z pełnym żołądkiem okazuje się bowiem niezdrowe, nie sprzyja skutecznemu trawieniu i przemianie materii, a tym samym zachowaniu zdrowia i szczupłej, zgrabnej sylwetki. Na kolację należy spożywać przede wszystkim produkty obfitujące w białko, które najlepiej się przyswaja właśnie wieczorem, a zatem mięso, orzechy, rośliny strączkowe i nabiał. Jednocześnie kolacja nie powinna być zbyt obfita ani ciężkostrawna. Niektórzy lekarze i dietetycy uważają, że każdy kolejny posiłek w ciągu dnia powinien być coraz mniejszy. Inni są zdania, że śniadanie i obiad powinny być obfite, zaś drugie śniadanie, podwieczorek i kolacja raczej niewielkie.
Jeżeli chcemy zachować zasady zdrowego żywienia, możemy na śniadanie spożyć miseczkę płatków owsianych z jogurtem, mlekiem krowim czy sojowym, z dodatkiem rodzynek i płatków słonecznika. Możemy też usmażyć placuszki zbożowe z dodatkiem tartych jabłek i rodzynek oraz kokosu. Kolejna wersja smacznego, lekkostrawnego, a zarazem pożywnego i bogatego w węglowodany posiłku, będzie to kanapka z dżemem czy miodem, ewentualnie z twarożkiem i pomidorkiem. Możemy także zjeść sałatkę z banana, kiwi, mandarynki i płatków migdałów. Do picia na śniadanie znakomita okazuje się herbata czy kawa lub też sok grejpfrutowy osłodzony miodem. Drugie śniadanie może wyglądać podobnie lub też składać się z mniejszej przekąski, jak banan, jabłko, pomarańcza czy też garść bakalii albo nawet nieduże ciastko czy batonik. Na obiad możemy zjeść pożywną zupę jarzynową z soczewicą albo tortillę z nadzieniem z czerwonej fasoli i jak największej ilości warzyw, albo spaghetti, albo ryż z sosem i kawałkiem mięsa bądź kotletem sojowym i surówką. Ważne jest to, aby obiad okazał się ciepły, pożywny, zawierał warzywa oraz źródło białka w postaci mięsa czy roślin strączkowych. Na podwieczorek możemy spożyć kubek kakao z cynamonem, garść orzechów czy też kilka ciasteczek zbożowych z orzechami. Kolacja zaś może się składać również z garści orzechów, z kanapki z pasztetem sojowym czy też kromki chleba oraz parówki mięsnej bądź sojowej.

Comments are closed.