Wpływ octu jabłkowego na odchudzanie

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

apples-1008880_1280

Ocet jabłkowy to bardzo popularny ostatnio środek spożywczy przedstawiany w internecie i prasie kobiecej jako ten preparat, który, dużo szybciej od aptecznych odchudzających suplementów, pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Odchudzanie z użyciem octu jabłkowego ma bardzo wiele zwolenniczek, które nie tylko włączają go do codziennego jadłospisu jako przyprawę, ale również stosują kurację z jego udziałem, polegającą na piciu octu jabłkowego na czczo. Metoda ta miałaby stanowić panaceum na nadmierne kilogramy.
Na początku kuracji można stwierdzić, że waga rzeczywiście dosyć szybko jest redukowana. Nie jest to jednak dowód na cudowną moc octu jabłkowego, ale efekt odwadniających właściwości octu. Początkowo bardzo szybko pozbywamy się nagromadzonej w organizmie wody. Nie jest to jednak żadna metoda na utratę nadwagi, choć ocet – najlepiej przyrządzony domowymi sposobami – rzeczywiście wspomaga cały proces redukcji wagi. Poza tym, że jest znakomitą przyprawą i składnikiem sosów sałatkowych oraz mięsnych marynat, jest także źródłem cennych składników, takich jak kwas chlorogenowy czy katechina (polifenole), beta-karotenu, flawonoidów, pektyn i kwasów: octowego, cytrynowego i mlekowego. Składniki zawarte w occie – podobnie zresztą jak dobrodziejstwo, które możemy czerpać z samych jabłek – przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Przy stosowaniu zatem racjonalnej diety połączonej z drobną aktywnością fizyczną, spożywając odpowiednią dawkę octu jabłkowego rzeczywiście można ograniczyć ilość kalorii i zredukować nagromadzone w organizmie zapasy tkanki tłuszczowej. Przy okazji obniża się poziom cholesterolu.
Ze względu na oczyszczające właściwości octu należy jednak pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Określona dawka 2 litrów wody dziennie pozwala jednak pozbyć się nagromadzonych złogów, a oczyszczając organizm z toksyn także wspomagamy samo odchudzanie.
Picie octu jabłkowego wspomaga również trawienie, poprzez wsparcie procesu wydzielania soków żołądkowych. Dzięki niemu dużo szybciej są także syntetyzowane enzymy trawienne. Ocet wspomaga działanie pektyn oraz fitozwiązków, które mają swój niebagatelny udział w rozkładaniu tłuszczu oraz usprawniają przemianę materii.
Nie można jednak z octem jabłkowym przesadzać. Jego przedawkowanie może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji do jej stanów zapalnych i wrzodów. Osoby, które mają raczej wrażliwy żołądek, mogą jednak sięgać po suplementy z tym składnikiem.
Picie octu jabłkowego nie jest też rozwiązaniem wszystkich problemów dietetycznych. Stosowanie go, bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, nie sprawi, że nadprogramowe kilogramy w cudowny sposób znikną. Należy zatem podejść do diety zdroworozsądkowo: ograniczyć lub najlepiej wyeliminować słodycze, ciasta, białe pieczywo, biały cukier oraz napoje gazowane. Należy także zadbać o prawidłowe chudnięcie, gdyż tylko właściwe tempo pozwala uniknąć efektu jojo.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.