Wegetariańska dieta

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

veggies-390269_1280

W poszukiwaniu diety doskonałej często musimy przejść długa drogę, aby w końcu trafić na sposób żywienia, który będzie idealnie wpasowywał się w zapotrzebowanie organizmu i sprzyjał dobremu zdrowiu i samopoczuciu. Wśród wielu diet trudno wybrać właściwą. Poza tym czytając przykładowe jadłospisy z niezwykle restrykcyjnymi wymaganiami łatwo się zniechęcamy, obawiając się że nie podołamy wyrzeczeniom, które dana dieta zaleca.

Tak jest w przypadku diety wegetariańskiej. Reżim, nie pozwalający spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego wyraźnie odstrasza. Obawiamy się, że pozbawieni białka zwierzęcego , mikroelementów i witamin, których moc znajduje się w mięsie, nie dostarczymy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jednak nic bardziej mylnego. Prawidłowo bowiem zbilansowana dieta niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, w przeciwieństwie do tradycyjnego jadłospisu, uwzględniającego spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Co więcej przyczynia się do znacznej utraty zbędnych kilogramów i utrzymania zdrowej, szczupłej sylwetki.

Dieta wegetariańska występuje w kilku odmianach. Niektóre z nich zezwalają na drobne odstępstwa od głównego założenia, jakim jest rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego. Laktowegetarianizm dopuszcza spożywanie produktów mlecznych, więc sery, mleko i jogurty mogą urozmaicać jadłospis. Semiwegetarianizm natomiast jest chyba najmniej restrykcyjny i pozwala na spożywanie od czasu do czasu ryb, a także niewielkich ilości mięsa drobiowego. Największy reżim wprowadza dieta wegańska, która absolutnie wyklucza inne niż roślinne produkty używane w codziennej diecie. Niemniej wszystkie odmiany wegetarianizmu prowadzą do jednego, zdrowego sposobu odżywiania się.

Niepodważalne są zalety diety wegetariańskiej na zdrowie człowieka. Szczególnie osoby mające problemy trawienne, wolny metabolizm i problemy z wypróżnianiem powinny docenić jej właściwości. Spożywanie dużej ilości warzyw, w większości w formie surowej sprzyja procesom trawienia i wyregulowaniu spowolnionego metabolizmu. Wysoka zawartość w produktach roślinnych nienasyconych kwasów tłuszczowych nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Mają one korzystne działanie na cholesterol, który jest jednym z czynników negatywnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego odkładanie się w żyłach, prowadzi do schorzeń układu krwionośnego, zawału serca czy wylewu. Okazuje się, że dieta wegetariańska ma doskonały wpływ na jego znaczne obniżenie, a jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Wegetariańska dieta wśród wielu zalet ma jeszcze jedną, celebrowanie posiłków. We współczesnym nam świecie nie mamy czasu spokojnie usiąść i zjeść zdrowy posiłek. Zwykle ograniczamy się do zjedzenia w pośpiechu przygotowanego posiłku, nie przywiązując zbytniej uwagi do jego wartości odżywczej. Dieta wegetariańska zmusza do pomyślenia o tym co należy zjeść, aby posiłek dostarczył niezbędnych składników. Poza tym, dieta przygotowana z warzyw nie jest mocno przetworzona i wymaga dokładnego przeżucia, dlatego nie można się zbytnio spieszyć podczas spożywania posiłków. Ma to zdecydowany wpływ na lepsze wchłanianie składników odżywczych. Nie ulega wątpliwości, że talerz pełen kolorowych warzyw wygląda apetycznie, co również jest niewątpliwym atutem tej diety.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.