Sekrety diety śródziemnomorskiej

Możliwość komentowania Sekrety diety śródziemnomorskiej została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Dieta śródziemnomorska to raczej sposób na życie, niż jednorazowa przygoda ze zmianą stylu odżywiania. Jest to bardzo popularna dieta między innymi w Hiszpanii czy we Włoszech. Takiemu sposobowi żywienia sprzyja tamtejszy klimat, co pozwala kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Badania pokazują bowiem, że dieta śródziemnomorska to jeden z najzdrowszych jadłospisów. Osoby stosujące zasady diety śródziemnomorskiej żyją dłużej, niż te, które preferują inne jadłospisy.

Ważnym elementem jest tutaj stosowanie dużej ilości produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Pełnią one ogromnie istotną rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. Powinny być spożywane między innymi przez kobiety w ciąży. Bogatym źródłem kwasów nienasyconych są oliwki, orzechy, awokado, nasiona lnu czy oliwa z oliwek. Według badań kwasy nienasycone pozwalają nam pozbywać się zbędnej tkanki tłuszczowej. Działają też korzystnie na układ nerwowy oraz układ krwionośny. Mieszkańcy rejonu, w którym dieta jest stylem odżywiania się, traktują oliwę z oliwek jako podstawowy tłuszcz. Zastępuje ona masło czy margarynę. Dostarcza antyoksydantów, jak witamina E. Dzięki temu chroni przed działaniem wolnych rodników.

Zasady, o jakich warto pamiętać, to unikanie smażenia w wysokich temperaturach oraz nie stosowanie ponownie tej samej oliwy. Dieta śródziemnomorska zakłada też spożywanie niewielkich ilości czerwonego mięsa oraz tłustego białego mięsa. Stawia się na ryby, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega.

Zwolennicy diety śródziemnomorskiej spożywają duże ilości owoców oraz warzyw. Pozwala to chronić organizm przed chorobami serca oraz nowotworami. Cennym produktem są pomidory. Owoce i warzywa dostarczają cennych witamin i minerałów, a także nawadniają organizm. Ponadto są źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na poprawę trawienia.

W diecie śródziemnomorskiej pojawia się wino. Jego spożycie powinno być umiarkowane, ponieważ alkohol to zawsze dawka pustych kalorii. Stawiamy na wino wytrawne, które pomaga obniżać poziom złego cholesterolu i wpływa na kondycję układu krwiotwórczego. Poza przestrzeganiem konkretnych zasad żywienia dieta śródziemnomorska zakłada aktywny tryb życia. Spora ilość ruchu i zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli pilnujemy zjadanych kalorii i ich ilość nie przekracza 1200-1400 dziennie, możemy zgubić nawet 4 kilogramy w ciągu miesiąca. Na początku stosowania diety możemy mieć problemy ze wzdęciami, które wynikają z dostarczenia organizmowi sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularne stosowanie zasad diety śródziemnomorskiej pozwala zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się tłuszczyku z brzucha.

Jak w każdej diecie, również tutaj bardzo ważne jest spożywanie odpowiednich ilości wody mineralnej niegazowanej. Zapewnia ona właściwe nawodnienie organizmu. Ponadto warto unikać stresu, który działa niekorzystnie na zdrowie. Dieta ta ma za zadanie nie tylko poprawę wagi, ale też wykształcenie nawyków żywieniowych na całe życie.

Comments are closed.