Różnorodność dostępnych diet

Możliwość komentowania Różnorodność dostępnych diet została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Jeśli interesujemy się tematem diet, warto zapoznać się z szerokim wyborem sposobów odżywiania i wybrać ten, który najlepiej nam odpowiada. Zanim zdecydujemy się na konkretny plan żywienia i zaopatrzymy lodówkę w odpowiednie produkty, warto sprawdzić, jakie wady i zalety posiada każda z diet. Zastanówmy się też, jakie efekty chcemy osiągnąć i która dieta jest wskazana przy naszym stanie zdrowia. Pamiętajmy, że niektóre diety pozwolą nam schudną, zaś inne stanowią niejako styl życia, jak chociażby dieta wegetariańska. Wybór jest ogromny. Czym się kierować?

  • Jeść czy nie jeść? Istnieją diety, które zakładają rezygnowanie z jedzenia, aby zgubić zbędne kilogramy. Zanim wybierzemy dietę, która ma nam zapewnić cudowną figurę, sprawdźmy, jakie posiłki proponują specjaliści. Jeśli po zapoznaniu się z przykładowym jadłospisem stwierdzamy, że już po pierwszym dniu diety będziemy głodni, warto zapoznać się z programem diety, która nie wymaga drastycznego ograniczania ilości spożywanych posiłków.

  • Liczenie kalorii czy liczenie produktów? Niektóre diety wymagają skrupulatnego liczenia kalorii. Nie możemy przekroczyć określonej ilości, jeśli chcemy uzyskać efekty obiecane przez twórcę sposobu odżywiania. Jeśli nie jesteśmy mocni w liczeniu kalorii lub żyjemy w biegu i jemy na mieście, lepiej nie ryzykować, że dieta pójdzie na marne przez nasz styl życia. Inna opcją jest dieta, w której nie musimy liczyć spożywanych kalorii, a jedynie pilnować tego, aby na talerzu pojawiały się określone produkty. Przykładem takiego sposobu żywienia jest dieta South Beach. Niektórym osobom łatwiej zapamiętać listę zabronionych produktów, niż to, ile każdy z nich ma kalorii.

  • To, ile kilogramów chcemy zrzucić, wpływa na to, ile będzie trwała nasza dieta. Jeśli po prostu nie możemy dopiąć się w spodnie, które planujemy założyć na weekendowe wyjście, może wystarczyć dzień diety owsiankowej. Stracimy jedne kilogram i nie nadszarpniemy swojego zdrowia. Jeżeli planujemy zgubić kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów, stawiajmy na długotrwałe diety. Zbyt szybka utrata wagi może nam zaszkodzić, zaś powolne zrzucanie kilogramów nie osłabi organizmu. Przykładem diety, gdzie kilogramy gubimy stopniowo, jest dieta Szangri-La.

  • Opis diety i obiecane efekty. To, ile chcemy schudnąć, pomoże nam wybrać dietę. Planując zgubienie sporej ilości kilogramów, zapoznajmy się chociażby z dietą Dukana. Jeżeli chcemy schudnąć niewiele, wystarczającym rozwiązaniem może okazać się dieta grejpfrutowa. Ważne też, aby oceniać swoje siły i samozaparcie. Wiele diet, szczególnie tych obiecujących zrzucenie sporej wagi, wymaga stosowania określonych zasad przez całe życie. Jeśli mamy zbyt słabą wolę, możemy doprowadzić do efektu jo-jo.

  • Stan zdrowia. Większość diet, szczególnie tych wymagających przestrzegania restrykcyjnych reguł, oznacza konieczność konsultacji z lekarzem. To, czy możemy wykluczyć z jadłospisu określone produkty lub zmniejszyć ilość kalorii zależy od stanu naszego zdrowia. Niektóre choroby wykluczają stosowanie konkretnej diety. Popularna dieta 3D Chili nie powinna być podejmowana przez osoby z wrażliwym żołądkiem.

Comments are closed.