Jadłospis w czasie ciąży

dieta-w-ciazy-jadlospis-w-ciazy-menu-w-ciazy-kalorie-w-ciazy-zdrowa-dieta-w-ciazy-ciazowe-przepisy-ARTICLE_MAIN-36496
  • Czas przygotowania: 0m
  • Gotowanie: 0m
  • Gotowe w: 0m


dieta-w-ciazy-jadlospis-w-ciazy-menu-w-ciazy-kalorie-w-ciazy-zdrowa-dieta-w-ciazy-ciazowe-przepisy-ARTICLE_MAIN-36496Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna przygotowywać posiłki z myślą o zdrowiu swoim i swojej pociechy. Odpowiedni dobór składników odżywczych gwarantuje nie tylko prawidłowy rozwój dziecka, ale też dobre samopoczucie przyszłej mamy. Jakie produkty powinny trafić na talerz kobiety w ciąży? Których unikać? Czy dieta w czasie ciąży wymaga specjalnych wyrzeczeń?

Najlepsza dieta na okres ciąży to dieta urozmaicona, ponieważ organizm kobiety i dziecka potrzebuje teraz ogromnej ilości składników odżywczych. Sięgamy tylko po świeże produkty. Jest to ważne, aby nie nabawić się chociażby zatrucia pokarmowego. Zaleca się jedzenie przynajmniej pięciu mniejszych posiłków dziennie, aby składniki odżywcze lepiej się przyswajały, a poziom glukozy utrzymywał się na odpowiednim poziomie. Lekkie i niewielkie posiłki zaleca się kobietom, które w czasie ciąży cierpią z powodu mdłości i częstych wymiotów.

W diecie kobiety ciężarnej nie może zabraknąć wody. Jest ona niezbędna nie tylko ze względu na możliwe odwodnienie wskutek wymiotów, ale też dlatego, że odpowiedni poziom płynów w organizmie zapobiega zmęczeniu i pozwala uniknąć dokuczliwych zaparć. Ponadto pijemy dużo mleka, które jest cennym źródłem wapnia. Pierwiastek ten buduje układ kostny naszego maluszka. Kobiety w ciąży powinny unikać czarnej herbaty, zastępując ją herbatkami ziołowymi i owocowymi. Warto jednak skonsultować z lekarzem, które zioła nie są wskazane dla przyszłych mam. Rezygnujemy też z mocnej kawy i ograniczamy spożycie kofeiny.

Ważnym składnikiem diety jest kwas foliowy, którego niedobór może spowodować wady cewy nerwowej u dziecka. Jest on potrzebny już od pierwszych dni życia maleństwa, dlatego powinien znaleźć się już w diecie kobiet starających się o poczęcie. Znajdziemy go przede wszystkim w zielonych warzywach, ale występuje też w pomarańczach, orzechach czy słoneczniku. Trudno dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę kwasu foliowego opierając się jedynie na diecie. Dlatego lekarze zwykle przepisują suplementy mające pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Jakie produkty warto wybierać? Dobrym pomysłem są dania z zawartością szpinaku. Znajduje się w nim nie tylko kwas foliowy, ale też żelazo i witamina C. Dodawajmy do szpinaku śmietanę, aby wyrównać poziom wapnia, którego wchłanianie może utrudniać szpinak. Jajka pozwalają rozwijać się chrząstce, kościom i działają dobrze na wzrok. Są bogate w białko, żelazo i witaminę A. Ryby morskie dostarczą nam witamin z grupy B, witaminy C, magnezu oraz cennych kwasów Omega. Bardzo polecanym owocem jest awokado. Zawiera ono kwas foliowy, witaminę C, magnez, żelazo i dostarcza białka roślinnego, które stanowi budulec komórek.

W ciąży kobieta powinna spożywać mleko, mięso drobiowe, kasze gryczaną, sporo warzyw i owoców, a także gruboziarniste pieczywo. Rezygnujemy z alkoholu, dań typu fast food i ograniczamy ilość słodyczy. Nie pijemy gazowanych i kolorowych napojów. Sięgamy po zdrowe przekąski, jak owoce, sucharki czy biszkopty. Obecność witamin w diecie działa też korzystnie na stan skóry. Witaminy z grupy B i witamina E pomagają zapobiegać rozstępom nadając skórze elastyczności.

Recipe Comments

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.