Dieta dla mamy i taty

mamaitata
  • Czas przygotowania: 0m
  • Gotowanie: 0m
  • Gotowe w: 0m

Próby poczęcia dziecka trwają niekiedy miesiącami, a nawet latami. Badania pokazują, że wpływ na nasza płodność ma między innymi sposób odżywiania. To, co jemy i jakich składników odżywczych dostarczamy organizmowi, może przyczynić się do szybszego powiększenia rodziny. Odpowiednia dieta dla przyszłych rodziców powinna pozwalać zachować odpowiednią wagę ciała. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą bowiem przyczyniać się do problemów z poczęciem. Co powinno znaleźć się na talerzu przyszłych rodziców?

Bardzo ważną role odgrywa witamina E. jej niedobór może wpłynąć szkodliwie na jakość męskiego nasienia. Nazywana jest „witamina płodności”, ponieważ ma ogromny wpływ na poczęcie i utrzymanie ciąży. Znajdziemy ją między innymi w olejach. W naszej kuchni nie powinno zabraknąć oleju słonecznikowego, ponieważ to właśnie on posiada największą zawartość witaminy E. Jest ona obecna także w oliwie w oliwek, orzechach laskowych, liściastych warzywach czy żółtku jaja.

Cennym składnikiem jest żelazo. Wpływa korzystnie na komórki jajowe i wspomaga rozwój zarodka. Warto wybierać chociażby wątrobę, która w dodatku jest źródłem witaminy A. Specjaliści apelują, aby nie ograniczać się do żelaza zawartego w mięsie, ponieważ dla płodności bardzo przyjazne jest żelazo pochodzące z warzyw i owoców. Warto sięgać po buraki czy korzeń pietruszki. Ponadto źródłem żelaza są też suszone morele, prażony sezam, rodzynki, suszone śliwki czy biała fasola. Żelazo znajdziemy też w otrębach pszennych czy ryżowych.

Witamina A wpływa na ruchliwość plemników. Jest obecna między innymi w szpinaku, sałacie, brokułach, marchwi, czerwonej papryce oraz w morelach i mango. Żywotność i ruchliwość plemników poprawia też witamina C. Jej bogatym źródłem są pomarańcze, czerwona papryka, grejpfruty, pomidory, kiwi i truskawki. Jakość nasienia obniża niedobór kwasu foliowego. Powinien występować on nie tylko w diecie przyszłej mamy, ale również taty. Znajdziemy go w zielonych warzywach liściastych, awokado czy fasoli. Aby mieć pewność, że nasz organizm otrzymał zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego, zaleca się stosowanie suplementacji.

Dieta przyszłych rodziców zakłada też pewne ograniczenia. Nie zaleca się spożywania nadmiernej ilości cukru. Ograniczamy zatem ilość spożywanych słodyczy i unikamy słodzenia herbaty. Według wielu badań szkodliwe są też tłuszcze trans, które wpływają na płodność kobiet. Znajdują się w tłustym mięsie, frytkach i wyrobach cukierniczych. Wrogiem płodności jest też alkohol. Nie działa korzystnie na jakość nasienia, dlatego warto odstawić go całkowicie, jeśli długo staramy się o dziecko i nie przynosi to rezultatów. Aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, przyszli rodzice powinni ograniczyć też picie kawy i innych napojów zawierających kofeinę.

Badana pokazują, że odpowiednie żywienie i utrzymywanie prawidłowej wagi ciała przyczynia się do zwiększenia szans na poczęcie dziecka. Warto więc stosować się do wskazówek specjalistów i zmienić swoją dietę na dietę płodności.

Recipe Comments

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.