Dieta bez mleka i jaj

verre de lait dans l'herbe verte
 • Czas przygotowania: 0m
 • Gotowanie: 0m
 • Gotowe w: 0m

verre de lait dans l'herbe verteDieta bezmleczna i bezjajeczna nazywana jest dietą eliminacyjną – często używana jest nie tylko w przypadku osób, które chcą schudnąć, ale przede wszystkim takich, które nie mogą spożywać poszczególnych składników. Nie można jeść tak naprawdę bardzo wielu produktów, nie tylko po prostu jaj i mleka. Zakazane są także ciastka czy batoniki, mięsa: cielęcina i wołowina, nabiał – masło, jogurt, śmietana itp. Nie wolno jeść makaronów jajecznych, pieczywa tostowego czy chipsów, a także niektórych dań przygotowanych w sposób tradycyjny: naleśników, racuchów, klusek, kopytek czy pierogów ruskich. Istnieje długa lista rzeczy zakazanych, takich jak sery czy twarożki i wiele, wiele innych.

Niektóre produkty pozornie wydają się być bez związku, jednakże nie mogąc jeść jaj i mleka nie wolno nam również przyjmować czegokolwiek, co zawiera w sobie sztuczne barwniki, konserwanty, emulgatory, wzmacniacze smaku oraz zapachu. Każda z tych substancji może bowiem nie tylko nasilić, ale również wywołać silne objawy alergiczne.

W podobnej diecie należy stosować się pewnych wskazówek:

 • Zawsze czytać etykietę produktu – zdarza się, że białka pochodzące z mleka lub jaj są stosowane jako aromaty (kostki rosołowe, parówki). Natychmiast odłóż daną rzecz, jeżeli jest na niej napisane, że zawiera białko zwierzęce

 • Nie używaj produktów przetworzonych – jedz to, do czego masz zaufanie i co sam zrobisz. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednakże staraj się unikać sytuacji, w których zmuszony jesteś do jedzenia czegoś, czego własnoręcznie nie zrobiłeś

Podobnych zasad musisz stosować się szczególnie, jeżeli alergikiem jest małe dziecko. To właśnie najmłodsi reagują najmocniej nawet na niewielkie cząstki alergenu.

Kiedy obawy alergii ustępują w wyniku wprowadzenia diety, nie trzeba być już ostrożnym i sprawdzać także inne produkty. Jednakże, jeżeli dana osoba nadal ma objawy uczulenia, trzeba zbadać także rzeczy potencjalnie bezpieczne. Bardzo często alergia na składniki pokarmowe jest mylona z tą, która wywoływana jest przez pestycydy oraz pozostałe chemikalia obecne na warzywach i owocach. Najbardziej uczulają jabłka oraz marchewka, ponieważ są najobficiej spryskiwane.

Znamy już listę tego, co możemy jeść w diecie bezmlecznej i bezjajecznej – należy zatem zapoznać się z drugą stroną, czyli tym, co jest dla nas dozwolone:

 • Świeże warzywa oraz owoce

 • Przetwory z warzyw oraz owoców, a także kiszonki

 • Mięsa takie jak drób, wieprzowina, mięso z królika oraz ryby

 • Margaryny nie zawierające na składzie mleka – trzeba to zawsze sprawdzić na etykiecie. Nie może być ani mleka, ani jego pochodnych – czyli maślanki, jogurtu ani serwatki

 • Produkty codziennego użytku: czyli makaron bezjajeczny, chleb ryżowy oraz chrupki

 • Czekolada gorzka, nie zawierająca tłuszczu mlecznego, a także ziarna i orzechy

 • Żelki bez żelatyny pochodzenia wołowego

 • Mleko sojowe – z dużą ostrożnością. Bardzo dużo dzieci uczulonych na mleko krowie nie będzie także tolerowało sojowego. Bezpieczniejsze jest mleko owsiane, kokosowe lub migdałowe.

Recipe Comments

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.