Proteinowa dieta Dukana

Możliwość komentowania Proteinowa dieta Dukana została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Doktor Pierre Dukan stworzył dietę, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami. Jej popularność nie mija, a efekty są widoczne po niedługim czasie. Zasady tego sposobu żywienia powstały wskutek wieloletniej pracy doktora, który zauważył szerzące się problemy z otyłością. Problemem, który pragnął rozwiązać doktor Dukan, była nie tylko skuteczna redukcja wagi, ale też zlikwidowanie efektu jo-jo, który towarzyszył większości osób stosujących znane diety odchudzające. Twórca diety oparł swoje ustalenia na badaniach klinicznych, które trwały latami. Dzięki temu mógł zaoferować skuteczny sposób walki z nadwagą oraz metodę pozwalającą zachować osiągnięte efekty.

Dieta Dukana stanowi bezpieczny sposób odżywiania, co potwierdziły długoletnie badania kliniczne. Podzielona jest na cztery etapy, co ma zagwarantować sukces.

  • Etap pierwszy, czyli „faza uderzeniowa” lub „faza ataku”. Spożywamy produkty białkowe o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Etap ten trwa 5-10 dni i w tym czasie pijemy dużo wody oraz herbatek. Organizm otrzymuje cenne proteiny, które dostarczają energii i wspomagają metabolizm. Wskazane jest spożywanie chudego mięsa, odtłuszczonego nabiału, chudych wędlin, ryb, owoców morza oraz jaj. Stosujemy tez przyprawy pobudzające trawienie, a także korniszony i cytryny. Te produkty służą nam do przygotowywania posiłków, które możemy spożywać w dowolnych ilościach.

  • Etap drugi, czyli „faza naprzemienna” lub „faza równowagi”. Stosujemy tutaj zasady pierwszego etapu, a co pięć dni urozmaicamy dietę o warzywa. Powinny być one surowe lub gotowane. Etap protein oraz protein z warzywami stosujemy naprzemiennie. Faza ta trwa tak długo, aż osiągniemy odpowiednią wagę ciała. Kilogramy tracimy już od początku trwania diety, dlatego wzbudza ona tak ogromne zainteresowanie.

  • Etap trzeci, czyli „faza utrwalenia”. Tutaj mamy na celu utrzymanie osiągniętej wagi i zapobieganie efektowi jo-jo. Czas jej trwania liczymy na takiej zasadzie, że na każdy zgubiony kilogram przekłada się 10 dni fazy utrwalenia. Jadłospis uzupełniamy chlebem pełnoziarnistym, serem, makaronem, ryżem czy ziemniakami. Jemy też owoce o niskiej zawartości cukru. Głównym składnikiem menu nadal są białka. Możemy pozwolić sobie na posiłek spoza menu, jednak wtedy na jeden dzień wracamy do zasad z pierwszego etapu diety.

  • Etap czwarty, czyli faza definitywnej stabilizacji. Etap ten nie stanowi już niejako fazy diety, ale przejście do określonego sposobu odżywiania się. Jemy to, na co mamy ochotę, jednak na jeden dzień w tygodniu powracamy do menu z pierwszego etapu diety. Warto też pamiętać o bogatych w nabiał śniadaniach.

Zaletą diety Dukana jest jej skuteczność. Można zgubić nawet kilkadziesiąt kilogramów, jeśli dokładnie przestrzegamy ustalonych zasad. Ostatnia faza pozwala nam utrzymać osiągniętą wagę ciała, dzięki czemu unikamy efektu jo-jo. Dieta stanowi bezpieczną propozycję dla osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Jest to sposób zdrowego odżywiania na całe życie.

Comments are closed.