Pełna kontrowersji dieta doktora Atkinsa

Możliwość komentowania Pełna kontrowersji dieta doktora Atkinsa została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Sposób żywienia opracowany przez nowojorskiego kardiologa Roberta Atkinsa zdobył już wielu sympatyków, zarówno w Stanach Zjednoczonych i Europie. Metoda ta wzbudza jednak i skrajne kontrowersje wśród dietetyków. Dlaczego?

Początki diety odchudzającej Atkinsa sięgają początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to obecnie nieżyjący doktor Robert Atkins opisał metodę pozbywania się zbędnych kilogramów i określił ją mianem diety bez-węglowodanowej. Doktor Atkins stwierdził, że przyczyną nadwagi są węglowodany, a co za tym idzie należy w znacznym stopniu wykluczyć je z codziennego jadłospisu. Teoria doktora spotkała się z wielkim oburzeniem specjalistów od zdrowego żywienia, gdyż dieta pozbawiona węglowodanów, oparta właściwie tylko na bułkach i tłuszczach, może prowadzić do niedoboru wielu witamin i składników mineralnych, a co za tym idzie, bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Według założeń diety Atkinsa, mięsne przysmaki można konsumować do woli. Wykluczając z jadłospisu węglowodany, zmienia się przemianę materii. Zakwaszona nieco krew sprawia, że uczucie głodu jest dużo mniejsze. Można jeść według uznania, byle na talerz odchudzającego trafiały wyłącznie dozwolone w diecie produkty. Stosując się do zaleceń doktora, można stracić od 3-5 kilogramów miesięcznie.

Dieta doktora Atkinsa opiera się głównie na tłuszczach zwierzęcych, czyli mięsie i rybach oraz na olejach roślinnych. Składa się ona z trzech etapów. Każdy z nich trwa dwa tygodnie.

  • Etap pierwszy – gdy ilość węglowodanów zmniejsza się do 20g na dobę. Wyklucza się wówczas pieczywo,produkty złożowe, warzywa i owoce zawierające skrobię, a także mleko i jogurty. Dozwolone są warzywa takie jak: szpinak, sałata, pietruszka, szparagi, por, kapusta.

  • Etap drugi jest dietą właściwą. W tym okresie zwiększa się ilość węglowodanów do 30-50g na dobę i jadłospis staje się bardziej urozmaicony. Można spożywać owoce, ale jedynie te o nikim indeksie glikemicznym i zawierające niewielkie ilości węglowodanów. Zaliczają się do nich między innymi maliny, jagody i truskawki.

  • Etap trzeci to dieta, którą należy stosować przez resztę życia. Nadal spożywa się głównie tłuszcze i białka, ale można zwiększyć ilość węglowodanów. Należy jednak pamiętać, by nie łączyć ich z tłuszczami zwierzęcymi i jajami. Codzienny jadłospis odżywiających się według metody doktora Atkinsa składa się z trzech posiłków głównych oraz dwóch przekąsek.

Specjaliści od dietetyki podkreślają jednak, że dieta doktora Atkinsa to wysoko ryzykowny sposób odżywiania. Mogą stosować się do niego jedynie osoby w pełni zdrowia. Ponieważ dieta jest bardzo uboga w witaminy i składniki mineralne, konieczne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, które je uzupełnią w organizmie. Większość naukowców uważa, że trzeci etap diety doktora Atkinsa można stosować maksymalnie rok. Tak jak i w przypadku innych diet, należy kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrem swojego ciała, aby za cenę pięknego wyglądu nie zapłacić czymś o wiele cenniejszym, czyli zdrowiem.

Comments are closed.