Ornish i Dukan

Możliwość komentowania Ornish i Dukan została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Wybór diety jest trudny, ponieważ dostępny jest ogromny wybór sposobów odżywiania. To, który zastosujemy, zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Dużą rolę odgrywa też nasz stan zdrowia oraz to, czy jesteśmy w stanie powstrzymać się od jedzenia niektórych produktów. Popularną dietą jest propozycja doktora Dukana. Innym specjalistą, który stworzył dietę pozwalającą zadbać o swoje ciało, jest doktor Ornish. Na którą dietę warto się zdecydować?

Proteinowa dieta Dukana cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ daje satysfakcjonujące efekty. Można schudnąć nawet kilkanaście kilogramów, a rezultaty widać już w pierwszej z czterech faz.

 1. Faza ataku. Pierwszy etap diety Dukana zakłada spożywanie niskotłuszczowych produktów bogatych w białko. Proteiny mają za zadanie przyspieszyć nasz metabolizm, a zarazem zapewnić odpowiednie odżywienie organizmu. W jadłospisie dominuje chude mięso oraz nabiał. Wybieramy chude wędliny, ryby, podroby, jaja i owoce morza. Możemy sięgnąć też po korniszona. Nabiał, który spożywamy, powinien być odtłuszczony. Wykorzystujące te składniki tworzymy posiłki, które możemy jeść do syta. Tracimy na wadze.

 2. Faza naprzemienna. Drugi etap to naprzemienne stosowanie reguł żywienia z fazy ataku oraz dodawanie do posiłków warzyw. Pięć dni stosujemy menu z pierwszej fazy, a kolejne pięć dni to samo menu wzbogacone o surowe lub gotowane warzywa. Etap drugi powinien trwać tak długo, aż osiągniemy wymarzoną wagę. Widać tutaj utratę kilogramów, co motywuje do stosowania diety.

 3. Faza utrwalenia. Trzeci etap ma nam zapewnić utrwalenie osiągniętej wagi ciała. Każdy utracony kilogram to 10 dni trwania trzeciej fazy. Do menu wprowadzamy ziemniaki, ser, makaron czy pełnoziarniste pieczywo.

 4. Faza definitywnej stabilizacji. To sposób żywienia na całe życie. Na śniadanie jemy dużo nabiału, a poza tym jemy co chcemy. Raz w tygodniu należy wrócić do zasad z fazy ataku.

Dieta Dukana przynosi efekty, dlatego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Dieta doktora Ornisha zakłada powolny spadek wagi, dzięki czemu nie jest niebezpieczna dla naszego organizmu. W diecie dominują produkty dostarczające węglowodanów złożonych. Stawiamy tutaj na owoce i warzywa, co może przypominać wegetarianizm. Niewielka zawartość tłuszczy sprawia, że dieta ta idealnie nadaje się dla osób z problemami krążenia. Każdego dnia powinniśmy tworzyć menu, którego skład będzie prezentował się następująco:

 • Węglowodany 75%

 • Białko 15%

 • Tłuszcz 10%

Dieta nie polega na liczeniu kalorii, ale na wykorzystywaniu w kuchni produktów zalecanych przez doktora Ornisha. Ponadto sposób żywienia powinniśmy połączyć z ćwiczenia fizycznymi. Zaleca się chociażby jogę. Ornish podzielił produkty spożywcze na pięć grup, zaś najlepszym wyborem jest opieranie się jedynie na pierwszych trzech.

 • Grupa 1 to np. owoce, warzywa, beztłuszczowe produkty mleczne.

 • Grupa 2 to m.in. oleje, orzechy czy awokado.

 • Gru pa 3 obejmuje węglowodany rafinowane, owoce morza czy niektóre oleje.

 • Grupa 4 to np. majonez, margaryna, drób, ciastka i ryby.

 • Grupa 5 to m.in. czerwone mięso, żółtko jaja czy śmietana.

Comments are closed.