Ograniczanie cukrów sposobem na dietę

Możliwość komentowania Ograniczanie cukrów sposobem na dietę została wyłączona | | Kategoria : Diety

pobrany plik (3)

Nowe diety bardzo często powstają w odpowiedzi na problemy zdrowotne pewnej grupy osób. Tak właśnie było z dietą Fodmap. Pojawiła się ona jako efekt pracy australijskich uczonych, którzy usiłowali pomóc pacjentom uskarżającym się na przykre objawy zespołu jelita drażliwego. Badacze odkryli, że za tymi dolegliwościami stoi między innymi nadmierne spożywanie produktów mających w składzie dużą ilość pewnych cukrów. Bezpośrednią przyczyną problemów jest zaś szybka fermentacja tych składników w jelitach. Chodzi tu o takie cukry jak laktoza, fruktoza, wielocukry i alkohole cukrowe. Angielskie odpowiedniki tych nazw dały zaś początek nazwie diety: Fodmap.
Borykając się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a zwłaszcza jelit, warto rozważyć zmianę sposobu odżywiania. Decydując się na dietę Fodmap należy w pierwszej kolejności zapoznać się z listą produktów, które zawierają znaczne ilości niedozwolonych cukrów. Można je znaleźć w warzywach takich jak szparagi, brukselka, groch, czosnek i cebula. Niektóre owoce mają zbyt dużo fruktozy i je także należy ograniczać. Są to między innymi arbuzy, gruszki, morele, śliwki czy wiśnie, ale też popularne owoce suszone. Cukry odpowiedzialne za wzdęcia czy gazy znajdują się także w płatkach śniadaniowych oraz w pieczywie i makaronach produkowanych z mąk bogatych w gluten. Niektóre rodzaje nabiału powinno się spożywać z umiarem podczas diety Fodmap, ze względu na wysoką zawartość laktozy. Do przykładów należą tu mleko, twaróg czy desery mleczne. Trzeba też zwracać uwagę na substancje słodzące dodawane do żywności przez producentów. Na niekorzyść działają na pewno sorbitol, ksylitol, ale też miód lub powszechny dziś w użyciu syrop glukozowo- fruktozowy. Podczas zakupów konieczne będzie więc wyrobienie sobie nawyku czytania etykiet.

Dieta Fodmap zakłada dwie fazy. Jej pierwsza część trwa od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie należy zrezygnować z pokarmów bogatych w cukry powodujące nieprzyjemne objawy. W ostateczności można też je bardzo ograniczyć. Następna faza polega na wprowadzaniu do diety poprzednio eliminowanych produktów. Trzeba to robić powoli, tak aby dostrzec, na który składnik organizm reaguje wyjątkowo źle. Potem należy po prostu wykluczyć go na stałe z diety lub spożywać czasami i w niewielkich ilościach.

Produktów zalecanych w diecie Fodmap jest tak dużo, że nikomu podczas jej stosowania nie grozi niedobór składników pokarmowych czy brak witamin. Spośród warzyw można wybrać między innymi pomidory, ogórki, kukurydzę, szczypiorek lub sałatę. Dozwolonymi owocami są pomarańcze, kiwi, jeżyny czy ananasy. Należy kupować produkty zbożowe niezawierające glutenu, a więc wytwarzane na przykład z mąki kukurydzianej, ryżowej czy amarantusa. Jeśli chodzi o nabiał, to powinno się wybierać ten bez laktozy lub ewentualnie z niską jej zawartością. Na szczęście takie produkty coraz łatwiej można znaleźć na sklepowych półkach. Do słodzenia napojów czy innych potraw można używać cukru zwykłego lub trzcinowego, a także stewii. Nie ma ograniczeń odnośnie jedzenia takich produktów jak jajka, ryby czy mięso. Wskazany jest oczywiście umiar, ale to chyba dotyczy każdej diety, nie tylko Fodmap.

Comments are closed.