Kim są frutarianie?

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

shutterstock_68045323_1737098

W tekście poprzednim jasno wskazywano, że spożywanie wyłącznie owoców absolutnie nie jest dobrym pomysłem ani na odchudzanie, ani na stworzenie zbilansowanej diety, zapewniającej organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Okazuje się jednak, że są ludzie, który diety owocowej nie traktują wyłącznie jako weekendowej fanaberii, a uczynili z niej dokładnie pomysł na całe życie.
Frutarianie, bo o nich mowa, to osoby wyznające najbardziej restrykcyjną formę wegetarianizmu, a właściwie weganizmu: dietę zalecającą spożywanie wyłącznie owoców. Mięso, jego pochodne, białko oraz warzywa są całkowicie wykluczone z codziennego menu, choć niektóre – bardziej łaskawe odmiany frutarianizmu pozwalają owoce uzupełnić o obecność orzechów, nasion i pestek. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że frutarianie są także witarianami, co oznacza, że odrzucają gotowanie i wszelakie inne formy obróbki termicznej. Spożywają zatem wyłącznie produkty surowe.
Dieta frutariańska klasyfikuje owoce. Zasadniczy podział uwzględnia owoce:
kwaśne (zaliczamy do nich wszystkie cytrusy),
średniokwaśne (jabłka, jeżyny, wiśnie, czereśnie, mango, brzoskwinie),
słodkie (banany, figi, papaja, melony i winogrona )
oleiste (awokado, orzechy kokosowe, oliwki)
suszone (daktyle, śliwki, rodzynki)
niesłodkie (czyli warzywa, które botanicznie zalicza się do owoców, np. bakłażan, ogórek, pomidor).
Frutarianie uznają także, że nie należy jeść owoców, których zerwanie uśmierca roślinę. W diecie należy uwzględniać zatem tylko te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Skrajni wyznawcy tej formy komponowania posiłków są zdania, że w ludzkim menu znaleźć się mogą jedynie te owoce, które same spadły na ziemię.
Pochłanianie porcje powinny być małe, spożywane w regularnych odstępach czasowych: najczęściej co 2-3 godziny. Ponadto do diety należy włączyć 2 litry płynów dziennie. Poprzez płyny rozumie się tutaj zarówno wodę, jak i soki i koktajle owocowe.
Frutarianizm jako stały sposób odżywiania na pewno nie jest dobrym pomysłem. Lekarze zwykle odradzają wszelkie monodiety jako zbyt ubogie w składniki odżywcze – nie inaczej jest i w tym przypadku. Dodatkowo frutarianizm jest ubogi energetycznie. Organizmowi brakuje białka, wapnia, a także witamin takich jak B12, kwasów tłuszczowych czy składników mineralnych. Może to prowadzić nie tylko do anemii, ale i poważnych deficytów. Minusem tego sposobu odżywiania jest również duża zawartość cukrów w diecie, mogąca prowadzić do wystąpienia symptomów charakterystycznych dla cukrzycy. Duże wahania cukru we krwi powodują także napady wilczego głodu i wahania nastroju. Niski bilans kaloryczny nie ułatwia w tym przypadku zadania.
Owoce są zdrowe, jednak nie mogą być jedynym składnikiem diety. Swego rodzaju „owocowy detoks” może trwać od 1 do 3 dni, a jego celem powinno być doraźne oczyszczenie organizmu i zrzucenie kilku zaledwie kilogramów. Detoks taki można powtarzać, przeplatając długimi okresami zbilansowanej diety. Wówczas może okazać się naprawdę dobrym pomysłem.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.