Jedzenie przed i po treningu. Na co się zdecydować?

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

food-692110_1280

Czeka Cię aktywny wysiłek fizyczny na co tak w zasadzie należy się zdecydować? Przede wszystkim warto pomyśleć o produktach, które są związane z niskim indeksem glikemicznym. Dlaczego warto na nie postawić? Przede wszystkim ta sprawa związana jest z tym, że to właśnie dzięki nim można dostarczyć odpowiednie składniki do organizmu. Tuż po treningu aby zapobiec ,,ulatnianiu się” glikogenu w mięśniach należy zażyć łatwo przyswajalne węglowodany oraz chude białko. Które posiłki będą najbardziej odpowiednie w przypadku treningów?

Przed wykonywaniem ćwiczeń należy przede wszystkim zapoznać się z posiłkami, które będą dla osoby trenującej optymalnym rozwiązaniem. W tej sytuacji warto zdecydować się na posiłek, który związany jest z produktami o pomniejszonym indeksie glikemicznym. Dlaczego to jest tak ważne? Przede wszystkim związane jest to z tym, że można unikać huśtawkę glikemiczną. Należy także dodać to, że warto zdecydować się na śniadanie, które zawierać będzie niska zawartość tłuszczów i błonnika. Dlaczego to jest tak ważne? Przede wszystkim przez to, że to są produkty łatwo przyswajalne i tolerowane przez organizm.

Wykonujesz swój trening rano, na jakie śniadanie warto się zdecydować? Przede wszystkim ta sprawa powinna dotyczyć odpowiedniego doboru produktów – chodzi o dobranie właściwych węglowodanów czyli tych prostych jak i również złożonych. Jeśli chodzi o te pierwsze należy powiedzieć, że to właśnie one zapewniać będą dawkę energii o liczbie 10% gdyż służyć one mają jedynie jako pobudzenia pracy naszego mózgu. W przypadku tych złożonych warto powiedzieć o tym, że dostarczać one mogą największej liczby energii a to właśnie ona gwarantować będzie energię do treningu. Jednym z lepszych posiłków, który należy wyróżnić z rana powinien dotyczyć kubku jogurtu naturalnego. Czy tylko w ,,czystej” postaci? Oczywiście, że nie. W tym przypadku chodzi bardziej o dodanie orzechów np. włoskich lub laskowych.

Trening po południu na co tak w zasadzie należy się zdecydować i jaki wybrać posiłek? Przede wszystkim należy zjeść z rana solidne śniadanie dostarczając bogate źródła porcji węglowodanów (złożonych). Czy posiłek przed południem musi być aż tak dużo kaloryczny jak śniadanie? Oczywiście, że nie. W tym przypadku powinno być to trochę mniejsza porcja. Natomiast w treningu wieczorem należy powiedzieć o zjedzeniu węglowodanowej przekąski np. chlebka z dżemem a to najogólniej mówiąc jest połączenie cukrów prostych ze złożonymi.

Czy po treningu od razu należy sięgać po telefon i zamawiać swoją ulubioną pizze? Oczywiście, że nie. W tym przypadku warto się zdecydować na to aby spożyć posiłek o dużej zawartości indeksu glikemicznego. Dlaczego to jest tak ważne? Po prostu w błyskawiczny sposób on jest przyswajany przez organizm. Bezpośrednio po wykonanych ćwiczeniach należy doładować swoje akumulatorki a tu bardziej polega na tym aby ,,dopełnić” poziomu glikogenu w mięśniach. Optymalny czas powinien dotyczyć do dwóch godzin bezpośrednio po treningu. Dlaczego to jest tak ważne? Po prostu organizm nie zacznie szukać dodatkowych źródeł energii jako białka.

Posiłek przed treningiem należy zjeść maksymalnie na 2 godziny przed ćwiczeniami. To właśnie poprzez taki posiłek można zapewniać odpowiednie wartości odżywcze. Jeśli ktoś za późno zje swój posiłek to tak w zasadzie może doprowadzać do sytuacji kiedy będzie zmęczony i nie będzie miał dalszej ochoty na późniejsze ćwiczenia. Do tego nikt z pewnością nie chce doprowadzać aby trening już po wejściu na salę ,,nie poszedł na marne”.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.