Grupa krwi a dieta

Możliwość komentowania Grupa krwi a dieta została wyłączona | | Kategoria : Diety

images (1)

Dieta odpowiednia dla Twojej grupy krwi – czy nie brzmi to jak pseudonaukowy slogan, wobec którego lepiej pozostać nieufnym? Co wspólnego mogą mieć krwinki czerwone z Twoim jadłospisem? A jednak, okazuje się, że temat warto zgłębić, bowiem badania dowodzą, że istnieje niezaprzeczalna zależność pomiędzy pokarmami, które spożywamy a ich wpływem na stan naszego zdrowia w zależności od grupy krwi, do której należymy.

W dzisiejszych czasach informacja, jaką mamy grupę krwi nie jest wiedzą tajemną czy niedostępną, więc właściwie każdy, kto poddał się prostemu zabiegowi pobrania krwi, może dowiedzieć się, do której grupy należy. Informację tę kojarzymy zwykle z procedurami medycznymi takimi jak operacje czy transfuzje, możemy ją jednak wykorzystać znacznie szerzej – w profilaktyce groźnych chorób, a wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Antygeny na powierzchni erytrocytów (krwinek czerwonych), które determinują naszą grupę krwi, są związane z układem immunologicznym, którego stan, przy współdziałaniu innych czynników, m.in. właśnie diety, determinuje naszą odporność i ryzyko zapadalności na różne schorzenia, a w tym groźne choroby cywilizacyjne takie jak np. cukrzyca, zaburzenia lipidowe, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.

Dlatego właśnie warto swój jadłospis układać w oparciu o produkty spożywcze zalecane dla osób o danej grupie krwi. Jest to przykład na to, że dieta to nie tylko sposób na proste zrzucenie kilku kilogramów i dopięcie się w sukience, ale w słowie tym drzemie zachęta do dbania o siebie niezależnie od liczby, którą wskazuje waga. Dlatego, jeśli jeszcze nie znasz swojej grupy krwi, nie zwlekaj, na pewno nic nie stracisz!

Jakie pokarmy służą osobom z grupą krwi „O”? Przede wszystkim mięso i ryby. Świetnym rozwiązaniem będzie częste spożywanie chudego mięsa, niekoniecznie jednak drobiowego. Warto skusić się na wołowinę, cielęcinę czy dziczyznę. Nie wolno zapominać o rybach takich jak dorsz, śledź, makrela i halibut. Jeśli chodzi o produkty zbożowe i nabiał – tutaj należy się ograniczać – zakłócają one i zwalniają przemianę materii. Owoce? Sięgnij po figi, śliwki i wiśnie, a wśród warzyw królują brokuły, cebula, czerwona papryka i czosnek.

Co dla posiadaczy grupy „A”? Prym wiedzie białko roślinne. Często jedz warzywa, owoce i produkty zbożowe (pieczywo ryżowe, makaron razowy), ale ograniczaj mięso, które Ci nie służy. Botwinka, brokuły, kalarepa, pietruszka czy czerwona papryka są dla Ciebie szczególnie wskazane. Poza tym sięgaj po ananasy, cytryny i morele.

Osobom z grupą krwi „B” poleca się dietę zrównoważoną i bogatą we wszelkie pokarmy. Nie stroń zatem od mięsa i korzystaj z cennych składników odżywczych zawartych w rybach. Nie zapominaj też o warzywach i owocach. Dodatkowo, twój układ pokarmowy bardzo dobrze radzi sobie z nabiałem – często sięgaj po przetwory mleczne.

Grupa krwi „AB”? Służą Ci produkty zbożowe, warzywa i owoce. Ponadto, jak osoby z grupą „B” świetnie trawisz nabiał. Unikaj jednak mięsa – nie jest dla Ciebie wskazane.

Comments are closed.