Dlaczego warto jeść sałatę?

Możliwość komentowania Dlaczego warto jeść sałatę? została wyłączona | | Kategoria : Diety

salad-753971_1280

Osoby, które pozostają na diecie i dbają o swoją sylwetkę, powinny pamiętać o tym, aby stawiać na odpowiednie rodzaje produktów. Wśród nich znajdują się między innymi różne gatunki sałat, które korzystnie wpływają na nasz organizm i z całą pewnością nie przyczyniają się do tycia. Przedstawiamy sałaty, na które warto stawiać oraz walory jakie posiadają.

Na co stawiać?

Nie musi to być tylko i wyłącznie klasyczna i znana od dawna sałata masłowa. W polskich sklepach i na bazarkach coraz częściej można kupić:

  • rukolę;
  • rukiew wodną;
  • roszponkę;
  • musztardowiec.

Najtrudniej dostępna jest ta ostatnia odmiana sałaty. Bez trudu jednak uda się nam go wyhodować we własnych ogródkach. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie ta roślina służy do produkcji musztardy. Stąd też jej nazwa.

Roszponka

Idealnie nadaje się do przygotowania bardzo delikatnej, a jednocześnie dietetycznej zupy. W smaku przypominać będzie ona popularną w Polsce zupę szczawiową, ale będzie od niej delikatniejsza i zdrowsza. Dodatkowo nie zabiela się jej śmietaną, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku osób, które dbają o linię. Roszponka charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem. Warto zestawiać ją z papryką oraz pomidorem. Świetnie smakuje również z cebulą i oliwkami, któe jednak przez osoby pozostające na diecie powinny być spożywane z umiarem.

Rukola

Jest bardzo krucha i delikatna. Charakteryzuje się lekką ostrością. Idealnie smakuje z serami. Tutaj jednak osoby dbające o linię powinny uważać, ponieważ sery mają naprawdę mnóstwo kalorii. Rukola świetnie smakuje w sałatkach z pomidorami, papryką, cebulą, oliwkami. Można dodawać ją do twarożku.

Rukiew wodna

Jest to najbardziej wyrazista w smaku kuzynka sałaty ze wszystkich dotąd wymienionych. Idealnie nadaje się do dań, które wywodzą się z kuchni śródziemnomorskiej. Można ją spożywać na surowo, ale z powodzeniem może być także podgrzewana. Jest nieodłącznym składnikiem koktajli warzywnych, które dla osób dbających o linię są niezastąpione.

Dlaczego warto je jeść?

Sałaty mają nie tylko mało kalorii, ale są również bardzo zdrowe. Dostarczają nam całego szeregu witamin i minerałów. Przede wszystkim zawierają ogromne ilości przeciwutleniaczy, czyli substancji, które pomagają powstrzymać procesy starzenia się organizmu. Zawarta w nich witamina A pomaga dbać o wzrok. Dodatkowo dostarczają one naprawdę dużych ilości żelaza, dzięki czemu skutecznie chronią nas przed anemią. Szczególnie powinny więc docenić je kobiety. Oprócz tego kuzynki sałaty masłowej dostarczają nam magnezu, cynku oraz potasu. Rekordzistką jest tutaj rukiew wodna, która zawiera największe ilości tych cennych składników.

Nie można zapominać o tym, że kuzynki sałaty pomagają skutecznie oczyszczać organizm. Wszystko za sprawą zawartego w nich błonnika, który pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii z naszych jelit. Regularne spożywanie sałaty reguluje procesy trawienne, zapobiega zaparciom i sprawia, że nasz brzuch nie jest już wzdęty. Wszystkie składniki, które zawarte są w kuzynkach sałaty pomagają również dbać o serce i cały układ krążenia.

Comments are closed.