Dlaczego liczenie kalorii jest skuteczne?

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

unhealthy-1336508_1280

Schudnięcie to marzenie wielu osób, gdyż szczupła i jędrna sylwetka od lat jest uważana za najatrakcyjniejszą. Codziennie widzimy chude osoby w telewizji, internecie, czasopismach, na plakatach i staramy się dążyć do ideału wykreowanego przez media. Nadwaga i otyłość są także bardzo niezdrowe dla organizmu, mogą powodować choroby serca, nowotwory czy problemy ze stawami. W związku z tym grubsze osoby za wszelką cenę dążą do schudnięcia, czasami w bardzo niezdrowy sposób. Praktykowane są głodówki czy mono diety, które nie tylko niszczą cały metabolizm, ale także prowadzą do efektu jo-jo. W efekcie po schudnięciu waga wraca, nawet z dodatkowymi kilogramami. Problemem jest także zwolnienie metabolizmu – podczas diety głodówkowej organizm magazynuje zapasy energii, bo „boi się”, że nie dostanie więcej. Później bardzo trudno wrócić do dawnego metabolizmu, ponieważ jelita nie pracują już na najwyższych obrotach. Niebezpieczne są także diety oparte wyłącznie na białku, ponieważ niszczą one nerki. Nie warto w ogóle traktować odchudzania jak diety ekstremalnej, która może łatwo się znudzić i spowodować spadek motywacji. Zmuszanie się do odchudzania i odmawianie sobie niemal wszystkiego to pewny efekt jo-jo. Jeśli osobie odchudzającej zależy na trwałych efektach, dobrym sposobem jest liczenie kalorii. Nie chodzi oczywiście o ekstremalne diety w stylu jedzenia 1000 kalorii dziennie. Warto zrobić to z głową i cieszyć się efektami szybko i na długo.
Organizm potrzebuje konkretnej ilości kalorii, a liczba ta zależy od wielu czynników. Jeśli między zapotrzebowaniem kalorycznym a dostarczaniem kalorii organizmowi (oraz ich spalaniem) jest różnica, organizm tyje (jeśli jest to różnica dodatnia) lub chudnie (jeśli różnica jest ujemna). W związku z tym jeśli organizm pochłania mniej kalorii niż wynosi jego zapotrzebowanie, na pewno będzie chudł. Nieważne są wtedy potrawy, z których są kalorie. Należy oczywiście starać się przestrzegać zbilansowanej diety, jednak to wyłącznie dla zdrowia, nie dla odchudzania. Warto pamiętać także, że niezdrowe jedzenie, słodycze i przekąski mają bardzo dużo kalorii, a nie zapewniają uczucia pełności na długi czas. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od płci, wieku, wzrostu, wagi oraz trybu życia. Mężczyźni zawsze mają wyższe zapotrzebowanie niż kobiety, także dzieci i młodzież. Starsze osoby mają natomiast niskie zapotrzebowanie. Zapotrzebowanie zależne jest również od wzrostu i wagi, ponieważ na każdy centymetr i kilogram przypada określona ilość kalorii, potrzebna, by ciało „utrzymać”. Chodzi o wszystkie procesy życiowe i komórkowe, które pochłaniają pewną ilość kalorii. Także tryb życia ma ogromny wpływ na zapotrzebowanie – przy pracy fizycznej i spożywaniu pewnej ilości kalorii jedna osoba będzie utrzymywać wagę, a druga, która spożywa tyle samo, jednak pracuje siedząco – może tyć. Aby spalić jeden kilogram, trzeba spalić lub nie dostarczyć organizmowi 7000 kalorii. Wtedy na pewno ten kilogram zniknie.
Aby chudnąć zdrowo, około 0,5-1 kilogram tygodniowo, należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne (na postawie wyżej wypisanych parametrów) i odjąć od niego 500-700 kalorii. Jedzenie tylu kalorii zapewni spadek masy ciała zdrowo i równomiernie. Aby wzmocnić efekt, dobra jest aktywność fizyczna, która pozwoli spalić dodatkowe kalorie. Bez niej oczywiście także można schudnąć, jednak wolniej. Nie wolno przesadzać z obniżaniem ilości spożywanych kalorii, ponieważ może to skutkować napadami głodu, a także różnego typu niedoborami. Warto pamiętać, że kalorie powinny płynąć ze zdrowej i zbilansowanej diety, co zapewni nie tylko odchudzanie, ale także zdrowie całego ciała. Nie warto codziennie wypełniać wszystkich kalorii fast-foodami czy chipsami, gdyż prędzej czy później odbije się to negatywnie na całym ciele, samopoczuciu, skórze, włosach i paznokciach. Dobrze jednak wiedzieć, że wyłącznie ujemny bilans energetyczny sprawi, że się schudnie, więc nawet jeśli wszystkie dozwolone kalorie będą pochodziły z chipsów, waga będzie szła w dół.
Przykładowo dla kobiety o średniej budowie i średnim wzroście dziennie zapotrzebowanie wynosi 2200 kalorii. Aby chudnąć zdrowo około 1 kilograma na tydzień, kobieta powinna spożywać dziennie 1500-1700 kalorii, a także uprawiać sport minimum trzy razy w tygodniu po godzinę. Pozwoli to jej zachować jędrną skórę. Jeśli organizm nie ma dostarczonej ilości kalorii, którą potrzebuje, czerpie z rezerw ciała w postaci tłuszczu. Dzięki temu następuje utrata zbędnych kilogramów. Liczenie kalorii może na początku wydawać się uciążliwe, jednak istnieje wiele programów i aplikacji, które ułatwiają to zadanie. W wielu z nich znajdują się pokaźne bazy produktów, można także dodawać własne produkty czy posiłki. Niezwykle istotne jest, by dodawać do kalkulatora każdą zjedzoną rzecz – zarówno z posiłków, jak i napojów. Dzięki temu można poznać pełny obraz tego, co zostało zjedzone w ciągu dnia. Pomijanie niektórych produktów może być zgubne, gdyż czasami nie zdajemy sobie sprawy, ile coś ma kalorii. Na przykład jeden cukierek typu michałek to aż 70 kalorii. To samo dotyczy na przykład łyżeczki cukru czy śmietanki do kawy – każdy produkt ma bowiem swoje kalorie i często wartości są wyższe niż przypuszczaliśmy. Liczenie kalorii jest też bardzo motywujące – zwykle nie chce się przekroczyć ustalonego progu, by nie okłamywać samego siebie. Warto więc rozpocząć liczenie kalorii i dowiedzieć się, ile mają ich poszczególne produkty. Przestrzeganie dziennej ilości kalorii przynosi szybkie efekty. Można czasami także oczywiście przekroczyć dozwolony próg, jednak maksymalnie raz w tygodniu. Nie zaburzy to za bardzo procesu chudnięcia, jednak pozwoli na zjedzenie trochę więcej na przykład w urodziny czy na rodzinnych imprezach. Nie warto oczywiście za bardzo się katować, gdyż grozi to sięgnięciem po słodycze czy fast-foody w przypływie ogromnego głodu. Dobrze jest uzupełnić dietę aktywnością fizyczną, która pozwoli spalić dodatkowe kalorie. Jeśli aktywność fizyczna jest regularna, można albo zwiększyć ilość spożywanych kalorii albo po prostu chudnąć szybciej. Warto jednak wiedzieć, że zbyt duża aktywność i mała ilość spożywanych kalorii mogą skończyć się wycieńczeniem organizmu.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.