Diety niełączenia Andersona i Haya

Możliwość komentowania Diety niełączenia Andersona i Haya została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Dieta rozdzielna, czyli dieta niełączenia doktora Haya to propozycja dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Eksperci twierdzą, że odpowiednia ilość substancji odżywczych pozwala zastosować tę dietę u niemal każdego. Główna zasada diety mówi, że nie wolno łączyć produktów białkowych z produktami węglowodanowymi. Niektórzy specjaliści są zdania, że stosowanie się do tej reguły nie przekłada się na zrzucenie zbędnych kilogramów. Inni uważają, że dieta ta nie należy do tych, które kierowane są zasadami zdrowego żywienia. Na czym polega dieta doktora Haya?

Dieta opiera się na podziale produktów spożywczych na trzy grupy. Tych należących do grupy białkowej nie wolno łączyć z tymi, które zaliczają się do grupy węglowodanowej. Produkty z grupy neutralnej możemy za to swobodnie łączyć ze wszystkimi pozostałymi. Musimy pamiętać, aby w jednym posiłku nie zostały połączone białka i węglowodany. Doktor Hay zaleca spożywanie jednego posiłku białkowego oraz jednego węglowodanowego dziennie. Trzeci posiłek powinien składać się tylko z warzyw i owoców. Swoją teorię doktor Hay opiera na twierdzeniu, że podczas łączenia w posiłku białek i węglowodanów, żaden z tych składników nie zostanie odpowiednio strawiony. Wynika to z faktu, że za trawienie białek i węglowodanów odpowiadają inne enzymy. Jeśli przestaniemy łączyć te produkty, unikniemy odkładania się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dieta niełączenia Haya wymaga spożywania posiłku białkowego i węglowodanowego z zachowaniem przynajmniej czterech godzin przerwy. Ponadto pijemy dużo wody niegazowanej, herbatek ziołowych i owocowych. Doktor Hay podzielił produkty na trzy grupy.

  • Węglowodanowe: ziemniaki, słodkie owoce, płatki owsiane, kasze, makarony, rodzynki, pieczywo.

  • Białkowe: mleko (niepasteryzowane), mięso (poza surowym), soja, ryby i owoce morza, jajka (nie smażymy).

  • Neutralne: masło, margaryna, oleje roślinne, oliwa z oliwek, warzywa, zioła, śmietana, mleko, grzyby, czosnek, kiełki, awokado, miód.

Komponowane posiłki charakteryzują się mniejszą zawartością kalorii, niż typowe dania. Warto zauważyć, że dieta ta wymaga też rezygnacji z niektórych produktów. Należą do nich: czerwone mięso, cukier, białe pieczywo, fast food, alkohol i słodkie napoje gazowane. Unikamy też mocnej kawy i herbaty. W dwa tygodnie można zgubić ponad trzy kilogramy.

Dwutygodniowy program żywienia zaproponowany przez dietetyka z Los Angeles to kolejna dieta niełączenia. Jest to dieta Andersona. Wytycza ona ramy czasowe, w których powinniśmy spożywać określone grupy produktów. Do południa stawiamy tylko na owoce i soki owocowe. Od południa do godziny szesnastej jemy zielone warzywa i pijemy soki warzywne. Od szesnastej do dwudziestej możemy sięgać po wszystkie produkty, rezygnując jednak z łączenia białek i węglowodanów. Pijemy tylko pomiędzy posiłkami, stawiając na wodę. Unikamy kawy i herbaty, a mięso, ryby i sery spożywamy w niewielkich ilościach. Utrata wagi nie jest duża, ponieważ ubywa nam dwa kilogramy w ciągu dwóch tygodni kuracji.

Comments are closed.