Dieta podczas menstruacji

Możliwość komentowania Dieta podczas menstruacji została wyłączona | | Kategoria : Diety

23717

Chociaż cykl miesiączkowy i menstruacja to dla kobiet kwestie zupełnie naturalne, nie należy zapominać, że podczas miesiączkowania żeński organizm staje się osłabiony, wrażliwy i podatny na różnego rodzaju infekcje. Wymaga odrobiny troski i odpoczynku, „zwolnienia tempa”, a na to, we współczesnym, zabieganym świecie często nie mamy czasu.

Wiele kobiet cierpi z powodu dolegliwości określanych jako Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (znany także jako PMS), część z nich odczuwa również zwiększony apetyt na słodycze. Ból w podbrzuszu to powszechna dolegliwość, a nierzadko pojawiają się też kłopoty gastryczne. Wszystkie te objawy można jednak złagodzić, stosując w tym celu odpowiednią dietę.

PMS pojawia się na kilka dni (do około tygodnia) przed rozpoczęciem menstruacji. Charakteryzuje się drażliwością, rozdrażnieniem, płaczliwością, labilnością emocjonalną, a niekiedy także wzrostem apetytu, nasileniem zmian trądzikowych, bolesnością piersi czy obrzękami. W tym okresie pojawia się niepohamowana chęć na słodycze, która na dłuższą metę może okazać się zgubna (zwłaszcza, jeśli liczymy kilogramy) i niebezpieczna, jeśli np. mamy problemy z tolerancją glukozy. Zawierająca magnez i endorfiny czekolada, choć poprawia nastrój, jest dość kaloryczna i niezdrowa. Warto więc poznać zdrowsze, a wciąż tak samo smaczne i atrakcyjne zamienniki tej słodkiej przekąski. Pyszny i szybki kakaowy krem można uzyskać miksując banana, awokado, kilka daktyli i 2-3 łyżki naturalnego kakao. Na uwagę zasługują także domowe ciasteczka z płatków owsianych, otrębów, miodu i rodzynek. Nie zapominajmy również o owocach, które w połączeniu z jogurtem naturalnym stanowią wspaniały domowy deser. W efekcie zjadamy mniej kalorii i dostarczamy sobie cennych wartości odżywczych.

Na rozdrażnienie, drażliwość i niepokój pomóc może herbatka ziołowa z melisą. Warto sięgać po nią także wtedy, kiedy dopada nas nasilony stres czy bezsenność, niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Nadszarpnięte nerwy złagodzi także ciepłe mleko z łyżką miodu.

Najpowszechniejszą dolegliwością podczas menstruacji jest ból. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby konkretne produkty spożywcze znosiły to nieprzyjemne doznanie, to jednak warto unikać potraw i składników, które mogą nasilać bolesność. Dlatego, jeśli odczuwamy dyskomfort w podbrzuszu, lepiej odstawić mocną kawę i herbatę, nie mówiąc już o alkoholu, który dodatkowo nasila krwawienie. Korzystny efekt możemy uzyskać także odmawiając sobie pikantnej kuchni i ograniczając ostre przyprawy.

Musimy też pamiętać, że z menstruacją wiąże się z utratą krwi (w niektórych przypadkach dość znaczną), a co za tym idzie, także żelaza. Warto więc spożywać produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak wątróbka, wołowina, warzywa zielone, fasola biała czy jajka.

Część kobiet skarży się także na dolegliwości jelitowe takie jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, a nawet biegunki. W okresie menstruacji poleca się więc unikanie potraw tłustych i ciężkostrawnych, na rzecz dań lekkich.

Comments are closed.