Dieta paleo – prawdziwy hit

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

breakfast-1058726_1280

Co jakiś czas na rynku pojawia się prawdziwy dietetyczny hit wokół którego nie sposób przejść obojętnie. Przerabialiśmy więc już gigantyczną popularność diety South Beach, ostatnie lata należały do Dukana, obecnie przebojem wdziera się pod strzechy dieta paleo.
Dieta paleo jest nie tyle dietą odchudzającą, co raczej dobrze opracowanym systemem żywieniowym. Jej zwolennicy uważają, że jest to sposób żywienia maksymalnie zbliżony, do tego, z którego korzystali nasi przodkowie z okresu paleolitu. Ponieważ to dzięki niemu ciała wyewoluowały do obecnego kształtu, przestrzeganie reguł pozwoli zachować pełnię zdrowia oraz szczupłą sylwetkę. Nie jest to jednak bezpośrednie naśladowanie ówczesnego sposobu odżywiania ze wszystkimi jego niedoskonałościami, ale raczej eliminacja potraw i składników posiłków nie znanych ludziom pierwotnych, w związku z czym dla człowieka nienaturalnych.
Dieta paleo raczej nie uraduje wegetarian. Jej podstawę stanowią bowiem mięsa (chude) oraz ryby i owoce morza. Znajduje się w tym sposobie odżywiania dość dużo zwierzęcego białka w porównaniu z typową dietą odchudzającą. Nie samą dietą jednak człowiek żyje. Twórcy diety paleo pozwalają jeść wszystkie owoce oraz niezawierające skrobi warzywa. Pomija się produkty zbożowe oraz same zboża, bogate w skrobię bulwiaste oraz strączkowe, nabiał, cukier i produkty mocno przetworzone. Ważne, by dostarczać do organizmu dobre węglowodany oraz błonnik. Ilość tłuszczów w diecie jest umiarkowana, z przewagą tzw. „dobrych tłuszczów” jedno- i wielonasyconych. Staranny dobór produktów pozwala zachować niemal równe proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Oprócz ryb i mięsa oraz wybranych warzyw i owoców dieta dopuszcza także orzechy oraz grzyby. Naturalnym efektem opracowywania posiłków z takich właśnie produktów jest mniejsza ilość kalorii, ograniczenie białego, tuczącego cukru oraz soli, co pozytywnie wpływa zarówno na ogólny stan zdrowia. Obserwuje się także działanie odchudzające, choć nie jest to dieta redukcyjna w ścisłym znaczeniu tego słowa. W wersji podstawowej nie są bowiem narzucane limity ilościowe posiłków.
Człowiek epoki paleolitu nie miał możliwości korzystania z dobrodziejstwa upraw rolniczych oraz rozwiniętej hodowli bydła. Trudnił się przede wszystkim zbieractwem. Dopiero 5 000 – 10 000 lat temu w diecie człowieka pojawiły się produkty zbożowe czy też rozwiązania pozwalające człowiekowi, jako jedynemu stworzeniu, pić mleko i jego przetwory także po uzyskaniu dorosłości. Twórcy diety paleo twierdzą, że rewolucja agrarna niekoniecznie wyszła gatunkowi ludzkiemu na dobre.
Rzecz jasna, nie jesteśmy dziś w stanie dokładnie stwierdzić, czym posilali się nasi przodkowie. Na pewno była ona różna w zależności od dokładnych warunków panujących w środowisku, w którym przebywali. Pojęcie diety paleo nie obejmuje więc konkretnej listy produktów dozwolonych i niedozwolonych.
Warto podkreślić także, że paleo to bardziej styl życia, mający na celu powrót do korzeni oraz jak największą naturalność posiłków.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.