Dieta owocowa? Czy to się wyklucza?

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

mango-642957_1280

Z reguły dietetycy planujący jadłospis osoby zmagającej się z dodatkowymi kilogramami zwracają uwagę na fakt, że pułapką dietetyczną bywają owoce. Z reguły traktujemy je jako tzw. zdrową przekąskę, wygodny sposób na oszukanie głodu pomiędzy posiłkami. Nie do końca tak jednak jest, ponieważ owoce – mimo wielu pozytywnych działań – zawierają cukier, mogą w związku z tym być dość kaloryczne i niekoniecznie polecane odchudzającym się.
Mimo to jest możliwość, aby zdrowo chudnąć, jedząc owoce. Mówiąc dokładniej: wyłącznie owoce. Jest to jednak raczej propozycja na pewnego rodzaju detoks, gdyż może potrwać co najwyżej 3 dni. Dłuższe jej stosowanie wyniszcza organizm i poważnie ogranicza pulę dostarczanych do organizmu składników odżywczych.
W trakcie tej kuracji należy wykluczyć z diety wszystkie produkty, które owocami nie są. Można natomiast spożywać wszystkie owoce dopuszczalne na rynku, za wyjątkiem owoców suszonych. Pozostałe formy przygotowania są dowolne. Polecane są zarówno owoce surowe, jak i duszone, gotowane, pieczone. Najlepiej jednak spożywać je ze skórką, gdyż to pod nią znajduje się najwięcej składników mineralnych i błonnika. Owoce najczęściej zawierają niewiele kalorii, sporo wody, minerałów, dużo jednak fruktozy. Najbardziej kaloryczne są banany i awokado, jednak dzięki ograniczeniu puli kalorii dostarczanych za pomocą pozostałych produktów nie wywołuje to wielkiej szkody.
Co można jeść w czasie kuracji? Owoce solo, koktajle czy sałatki owocowe – powinny one być jednak doprawiane wyłącznie naturalnym sokiem z cytryny lub sosem owocowym. Należy między posiłkami pić dużo wody, zielonej herbaty, a także herbatek ziołowych (w szczególności polecany jest napar z bratka i rozmarynu).
W ciągu trzydniowego owocowego detoksu można schudnąć nawet 3 kilogramy. Należy jednak zadbać o racjonalny powrót do normalnego odżywiania. Najpierw wprowadza się jeden lekki posiłek dziennie, później stopniowo poszerzając dietę do normalnej. Specjaliści jednak ostrzegają, że jest to dieta wyniszczająca. Aby zapewnić organizmowi pełne zapotrzebowanie energetyczne, dorosła kobieta powinna dziennie spożywać około 3-4 kilogramów owoców, a i to nie gwarantuje właściwego zaopatrzenia organizmu we wszystkie niezbędne mu składniki. Nie można zatem tak zwanej diety owocowej polecać jako długotrwałego sposobu żywienia. Jest ona także stosunkowo niezbezpieczna ze względu na dostarczanie ogromnych dawek cukrów prostych, co może wywoływać cukrzycę.
Jedynymi zaletami diety z punktu widzenia zdrowotnego jest tak naprawdę dostępność składników i łatwość przygotowywania posiłków. Stosowana jednodniowo może uzupełnić niedobory witaminy C i błonnika. Stanowi jednak spore obciążenie układu pokarmowego. Sprawia także, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wielu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Owoce nie zapewnią wapnia, białka, kwasów tłuszczowych, witamin, magnezu. Kurację owocową specjaliści polecają zatem traktować jako nowinkę i pomysł na weekendowy detoks niż jako formę odżywiania.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.