Dieta niskopurynowa

Możliwość komentowania Dieta niskopurynowa została wyłączona | | Kategoria : Diety

beautiful young woman with  salad, isolated on white

Dzisiejsze sposoby odżywiania różnią się znacznie od tych, które obowiązywały dawniej. Przeciętna dieta zbyt często zawiera smażone dania mięsne popijane słodkimi napojami gazowanymi, a od czasu do czasu nawet alkoholem. Taka dieta na dłuższą metę gwarantuje problemy zdrowotne. Potrawy zawierające dużo białka bogate są w tak zwane puryny, z których w organizmie powstaje kwas moczowy. Błędy dietetyczne prowadzą do tego, że jego stężenie zbyt szybko rośnie. Narządy odpowiedzialne za pozbywanie się kwasu nie nadążają ze swoją pracą. Dlatego też odkłada się on w postaci kamieni w nerkach i powoduje ich niewydolność. Gromadzi się także w stawach, czego konsekwencją jest choroba zwana dną moczanową. Gdy wyniki badań pokazują zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego, zaleceniem lekarza będzie przejście na dietę niskopurynową. Niektórych wytyczne tego sposobu żywienia przyniosą też korzyści osobom na co dzień stroniącym od zdrowej diety.

Główną zmianą, jaką należy wprowadzić do nowego jadłospisu będzie ograniczenie, a czasem nawet rezygnacja z produktów zawierających dużo puryn. Należą do nich tłuste ryby takie jak śledzie, makrela oraz mięso wieprzowe, dziczyzna czy tez jagnięcina. Koniecznie trzeba wykluczyć też smalec, ostre przyprawy i musztardę. Z warzyw zakazane są między innymi brukselka, szpinak, kalafior, brokuły i kukurydza. Ograniczenia dotyczą też napojów takich jak mocna kawa i herbata, kakao i dosładzane napoje gazowane oraz alkohol, który zatrzymuje kwas moczowy w organizmie. Dieta niskopurynowa powinna obfitować w owoce, warzywa, ziarna i orzechy. Z warzyw szczególnie polecane są buraki, marchew, pomidory, ziemniaki i sałata. Do owoców, które można jeść, zaliczają się na przykład pomarańcze, jabłka, gruszki, brzoskwinie, truskawki i porzeczki. Dopuszczalne są też produkty zbożowe takie jak makaron czy jasny chleb, a z innych także jajka, ser żółty i dżem. Ostrożność, a przede wszystkim umiar trzeba zachować przygotowując posiłki, w skład których wchodzą parówki, fasola, groch, melon czy banan. Należy zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w produktach i wybierać te, które zawierają go mniej. W czasie diety niskopurynowej lepiej spożywać więcej węglowodanów, które pomagają eliminować kwas moczowy z organizmu. Powinno się też całkowicie porzucić smażenie potraw. Do poprawy stanu zdrowia przyczyni się zaś gotowanie lub pieczenie w folii. Dieta zaleca jedzenie w ciągu dnia czterech do pięciu posiłków, a porę ostatniego dobrze jest wyznaczyć na trzy godziny przed ułożeniem się do snu. W nocy rośnie poziom kwasu moczowego w organizmie, dlatego wieczorem trzeba wypić określoną ilość płynów. W diecie niskopurynowej napoje odgrywają istotną rolę. Trzeba wypijać ich minimum 2 litry w ciągu dnia, aby nie dopuścić do odkładania się kamieni w nerkach. Popijać można nawet w trakcie jedzenia. Do polecanych przez lekarzy należą płynów zaliczają się: woda, słaba herbata i domowe kompoty ze świeżych owoców.

Nie ulega wątpliwości, że dieta niskopurynowa to w przeważającej części sposób odżywiania mający na celu poprawę stanu zdrowia. Niektóre jej zalecenia warte są jednak wprowadzenia do codziennego jadłospisu osób zdrowych.

Comments are closed.