Dieta niskocholesterolowa

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

salad-374173_1280

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że ludzie wymyślają coraz przeróżniejsze diety. Niestety nie każda spełnia pokładane w niej nadzieje. Jeśli bowiem układa ją osoba nie mająca o tej tematyce zbyt dużego pojęcia, to zazwyczaj tak się to właśnie wszystko kończy. Z drugiej jednak strony dana osoba stosująca dietę mogła nie być do końca wytrwała w swoich poczynaniach i koniec końców szybko zaprzestała korzystać z wybranego przez siebie planu dietetycznego. Na pewno nie należy oczekiwać, że dieta przyniesie efekty po jednym czy dwóch dniach stosowania. Niestety aż tak dobrze nie jest. Nie należy zatem wierzyć w reklamy, w których można usłyszeć deklaracje, że po tygodniu zrzuci się co najmniej kilkanaście kilogramów. Aby dieta była skuteczna osoba ją stosująca musi być ściśle ukierunkowana na wykonanie tego zadania. Tak samo jest też w przypadku znanej i naprawdę bardzo skutecznej diecie niskocholesterolowej.

Nie słyszałeś jeszcze o niej? To już nie problem, bo zaraz Ci wszystko dokładnie wyjaśnimy. Na wstępie warto napisać, że dieta niskocholesterolowa ma na celu – zresztą jak sama nazwa wskazuje – obniżyć zawartość cholesterolu. Są bowiem osoby, które mają problem z tym właśnie parametrem. Jeśli on zbyt długo utrzymuje się na wysokim poziomie, to może to prowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Lekarze zatem często zalecają swoim pacjentom przejście właśnie na dietę niskocholesterolową. Nie należy lekceważyć tych rad, ponieważ kiedyś może być już za późno. Dieta ta jest zalecana także osobom, które mają kłopoty z układem krążenia czy miażdżycą. Badania dowodzą, że jej regularne stosowanie naprawdę znakomicie wpływa na poprawę tego parametru.

Należy być jednak bardzo wytrwałym w swoich poczynaniach. Bez tego nawet najlepszy jadłospis na nic się nie przyda. Dietetycy radzą swoim pacjentom, aby obniżyli oni spożywanie cholesterolu o kilkadziesiąt mg – dzień w dzień. Warto też, aby osoby na diecie niskocholesterolowej zwiększyły spożywanie witamin z grupy B, E i C. Dobrze byłoby też spożywać więcej błonnika, który ma bardzo dobre właściwości przy tych konkretnych kłopotach. Poza tym należy ograniczyć do minimum cukry proste.

Każdego na pewno bardzo interesuje, co można jeść, a czego unikać stosując tę właśnie dietę niskocholesterolową. Lekarze i wszelkiej maści dietetycy zalecają, aby nie jeść takich potraw jak choćby żółtka jajek czy podroby. To oczywiście nie wszystko. Pacjenci z podwyższonym cholesterolem powinni wykluczyć ze swojej diety również smalec, boczek, masło czy tłuste produkty mleczne (jak śmietana czy mleko). Ważne jest też, aby nie jeść słodyczy, które generalnie nie są wskazane w żadnej diecie. Zaleca się jeść zaś takie elementy, jak np.: kefir, maślanka, chudy biały ser, niesmażone ryby pochodzenia morskiego (makrela, dorsz czy śledź), marchew, buraki, kalafior, pomidory, dynia, szpinak, kabaczki, sałata, ziemniaki, kapusta, jabłka, cytryny, morele, sałata, kiwi, brzoskwinie czy pomarańcze. Stosując się do tych wskazówek można naprawdę osiągnąć bardzo dobry wynik. Trzeba jednak chcieć to zrobić i nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.