Dieta na upały

Możliwość komentowania Dieta na upały została wyłączona | | Kategoria : Diety

najlepsza-dieta-na-upaly_3274207

Kiedy za oknem panuje upał, znacznie częściej doskwiera nam brak apetytu.. Temperatura powyżej 30 stopni zachęca co najwyżej do picia schłodzonych napojów i zajadania się lodami. Jednak również i wtedy nie wolno zapominać o zasadach prawidłowego odżywiania. Dietę należy wówczas poddać pewnym modyfikacjom. Ich celem powinno być dostarczenie sobie większych ilości wody, witamin i mikroelementów. Należy też zwrócić uwagę, by przygotowywane posiłki zbytnio nas nie rozgrzewały i nie stanowiły obciążenia dla układu pokarmowego.

Zdaniem dietetyków w ciepłe dni procesy przemiany materii w organizmie postępują nieco wolniej niż zimą. Dlatego warto ograniczyć liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia. Mimo to najlepiej będzie pamiętać o zjadaniu pięciu posiłków każdego dnia. Żadnego z nich lepiej nie opuszczać, bo długie przerwy prowadzą zwykle do pojawienia się wieczorem ataku wilczego głodu. A to może mieć w dalszej perspektywie czasu zgubne konsekwencje dla figury. Z jakich produktów warto komponować dania spożywane w czasie gorącego lata?

Z pewnością należy postawić na świeże owoce i warzywa. Stanowią one bogate źródło potrzebnych składników mineralnych, ale także wody. Zwłaszcza latem nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełniać nimi każdy posiłek. Na śniadanie dobrym rozwiązaniem będzie napój mleczny taki jak maślanka, kefir lub jogurt naturalny wzbogacony porcją płatków pełnoziarnistych. Przygotowując obiad, dobrze zdecydować się na zupę z owoców sezonowych lub chłodnik. Sprawdzą się też surówki na bazie warzyw z dodatkiem sera lub jajka i zdrowych olejów roślinnych.Warto je spożywać z makaronem lub pieczywem ze zdrowych ziaren. Na kolację odpowiednie będą takie produkty, zawierające białko, jak serek wiejski zjedzony w towarzystwie warzyw. Oprócz trzech głównych posiłków, pomiędzy nimi należy spożyć też dwa mniejsze. Na drugie śniadanie można zjeść garść owoców, a na podwieczorek porcję lodów albo wypić koktajl owocowy.

Jedną z ważniejszych rzeczy, o których latem nie wolno zapominać jest wypijanie dostatecznej ilości płynów. Zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od wieku i płci. Ogólnie zaleca się wypijać około 1,5 litra wody. Wskazane jest, by była to woda lekko zmineralizowana. Pomoże ona uzupełnić ważne dla życia pierwiastki, tracone z potem w tak ciepłe dni. Inne napoje jakie można popijać to herbata owocowa i napary ziołowe, a także soki z owoców i warzyw. Decydując się na sok lub napój owocowy, należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają one dodatku zbędnego cukru lub innych substancji szkodzących zdrowiu typu konserwanty. W upały powinno się ograniczać napoje takie jak kawa, mocna herbata i alkohol, ponieważ wszystkie one mogą przyczyniać się do odwodnienia organizmu. Lepiej też wystrzegać się płynów gorących, ale też wyjętych prosto z lodówki. Te ostatnie powodują zbyt gwałtowne wychłodzenie organizmu, co może skończyć się anginą.

W czasie upałów trzeba też zmienić sposób przygotowywania posiłków. Smażenie najlepiej zastąpić gotowaniem na parze, a potraw nie wzbogacać zanadto ostrymi przyprawami.

Comments are closed.