Dieta na serce

Możliwość komentowania Dieta na serce została wyłączona | | Kategoria : Diety

serce

Serce to najważniejszy organ w całym naszym ciele. Kiedy zaczyna niedomagać, szwankuje cały nasz organizm. O jego kondycję warto zadbać nie tylko poprzez ruch, ale również odpowiednią dietę. Nie należy jednak się obawiać – nie musi być ona nudna. Ważne jednak, aby zawierała wszystkie składniki, które kocha nie tylko serce, ale również naczynia krwionośne.

Przede wszystkim błonnik
Dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi przynajmniej dwadzieścia pięć gram tej cudownej substancji. Wystarczy zjeść więc około dziesięć deko kaszy jęczmiennej, jabłko (koniecznie ze skórką), kilka suszonych fig i trochę szpinaku. Błonnik wspomaga proces trawienia, reguluje poziom cukru we krwi i ogranicza niekontrolowane spożywanie pokarmów.

Czerwone wino
Jego korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne wynika z zawartości resweratrolu, który skutecznie zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to alkohol, który w nadmiernych ilościach może nie tylko uszkadzać serce, ale również prowadzić do rozwoju uzależnienia. Warto zdać sobie sprawę również z tego, że korzystnie wpływa on tylko na zdrowe tętnice. W przypadku tych, które już zaatakowane zostały przez zmiany miażdżycowe nie odniesie żadnego skutku.

Pokochaj to, co zielone
Jeżeli chcemy utrzymać na właściwym poziomie cholesterol, koniecznie trzeba sięgać po zioła o działaniu żółciopędnym. Zalicza się do nich korzeń mniszka, czarnej rzodkwi oraz liść mięty pieprzowej. Wiele osób zapyta w tym miejscu, co wspólnego ma wydzielanie żółci z poziomem cholesterolu we krwi. Mechanizm jest prosty: jeżeli produkcja żółci jest bardziej intensywna, to zużywane są większe ilości cholesterolu. W efekcie mniej trafia go do krwioobiegu. Warto pamiętać również o sterolach roślinnych, które z kolei ograniczają wchłanianie cholesterolu.

Dieta, która ma służyć sercu powinna też zawierać w sobie zieloną herbatę. Najlepiej w ogóle zrezygnować z tej czarnej, która zawiera duże ilości teiny – wpływa ona negatywnie na mięsień sercowy. W herbacie zielonej obecne są antyoksydanty, które niwelują działanie wolnych rodników. Świetnie gasi również pragnienie, dzięki czemu pomaga wyeliminować z diety słodkie napoje.

Czosnek i migdały
Obecna w czosnku allicyna sprawia, że obniżeniu ulega poziom tłuszczów we krwi. Zmniejsza ona także agregację płytek, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zarówno dla zdrowia, jak i życia skrzepów. Migdały są natomiast kolejnym produktem, który okazuje się skuteczny, jeśli naszym celem jest obniżeniu poziomu cholesterolu. Dzięki temu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania miażdżycy. Osoby, które twierdzą, że tak nie jest, bo migdały zawierają w sobie dużo tłuszczu, są w błędzie. Obfitują one wprawdzie w tłuszcz, ale jest to tłuszcz nienasycony, czyli bezpieczny dla układu sercowo – naczyniowego.

Waga
Dbając o serce, należy pamiętać, że każdy zbędny kilogram ciała wymusza na sercu bardziej wytężoną pracę. Obliczając współczynnik BMI można dowiedzieć się, czy nasza waga jest prawidłowa. Jeśli BMI przekracza 25, należy podjąć decyzję o odchudzaniu.

Comments are closed.