Dieta Montignaca

Możliwość komentowania Dieta Montignaca została wyłączona | | Kategoria : Diety

montignac

Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy, a przerażone wizją zakazów związanych z dietą, powinny zainteresować się sposobem odżywiania opartym na metodzie Montignaca. To jedna z niewielu diet, w której nakazy ograniczone są do minimum. Zakłada ona, że jedzenie powinno wywoływać pozytywne emocje, więc rezygnuje nawet z obowiązku liczenia kalorii. Na czym więc polega dieta Montignaca?

Ten sposób żywienia jest ściśle powiązany z zagadnieniem indeksu glikemicznego (IG), który określa jak zmieni się stężenie cukru we krwi w dwie do trzech godzin po zjedzeniu danego posiłku, zawierającego węglowodany. Do wzrostu poziomu glukozy, a potem gwałtownego spadku, przyczyniają się produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jak na przykład słodycze, płatki kukurydziane lub pieczywo. Ten spadek oznacza, że wkrótce, mimo niedawno zjedzonego posiłku, na nowo pojawi się głód. Aby temu zapobiec, należy spożywać produkty, których indeks, podawany w liczbach, jest nie wyższy niż 60. Pozwoli to zmniejszyć ilość insuliny, hormonu wytwarzanego przez trzustkę po to, aby obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Oznacza to również dłuższe uczucie sytości.
O tym, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, najwięcej wiedzą osoby chorujące na cukrzycę. Michel Montignac zauważył, analizując wiele przypadków, że na przyrost wagi ma wpływ zbyt wiele soli i cukru w diecie, w tym właśnie pokarmów odznaczających się wysokim IG.

Dieta Montignaca składa się z dwóch faz. Podczas pierwszej chodzi o zmniejszenie masy ciała. Spożywać należy produkty o IG nie wyższym niż 35, a także dużo białka. Powoduje to szybsze spalanie tłuszczów. Ten sposób żywienia obciąża w pewnym stopniu nerki, więc osoby mające z nimi problemy zdrowotne, powinny zasięgnąć porady lekarza. Fazę pierwszą stosuje się aż do czasu osiągnięcia właściwej dla danego organizmu wagi. Od tego momentu rozpoczyna się druga faza, która stanowi już bardziej sposób na życie niż samą dietę. Wybierać trzeba produkty o indeksie 75 lub niższym. Tych o IG powyżej 60 nie zaleca się jadać razem z tłuszczami. Bardzo ważnym składnikiem pożywienia jest błonnik, który pomaga zmniejszyć ilość cukru we krwi. Zawierają go w postaci rozpuszczalnej warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku, a zwłaszcza wtedy, gdy zjada się produkty o IG nieco wyższym. Owoce i warzyw to również bardzo dobre źródło witamin i minerałów, niezbędnych w każdej diecie. Wypada też wiedzieć, że IG dużej liczby warzyw świeżych jest niższy niż po ich ugotowaniu. Dotyczy to między innymi marchewki czy cukinii. Przygotowując posiłki należy pamiętać o spożywaniu tłuszczów, mających dobry wpływ na układ krążenia. Lepiej więc wybierać drób, ryby i oleje roślinne, a ograniczać masło i mięso wieprzowe.
Dieta Montignaca przypadnie do gustu również tym, którzy nie za nic nie dadzą się przekonać do zwiększenia aktywności fizycznej. Nie zmusza ona do dodatkowego wysiłku, ponieważ zakłada, że organizm człowieka większość kalorii pozyskiwanych z jedzenia przeznacza na utrzymanie stałej temperatury ciała oraz na przemianę materii.

Comments are closed.