Dieta dr Ornisha

Możliwość komentowania Dieta dr Ornisha została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Dieta Dr Ornisha jest idealna dla wszystkich osób, które nie jedzą mięsa i nienawidzą tłustych potraw. Należy przyznać, iż jest ona rygorystyczna, jednakże można naprawdę dużo schudnąć podczas jej stosowania. Nie trzeba się głodzić ani stale liczyć kalorii. Obecnie bije ona rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych i często jest traktowana nie tylko jako sposób odchudzania, ale również – leczenia.

Sam dr Ornish jest kardiologiem i dietę wymyślił po to, by wspomóc leczenie osób chorych na miażdżycę. Uważa bowiem, że nie trzeba nawet specjalistycznych leków, by pozbyć się uciążliwej choroby. Tworzenie diety rozpoczął w latach 70 i od tamtej pory stale wprowadza doń pewne ulepszenia. Dieta zatem:

– sprawia, że tracimy zbędne kilogramy

– może przeciwdziałać chorobom układu krążenia

Dieta dr Ornisha jest także zgodna z metabolizmem. Doktor zainspirował się tym, w jaki sposób w ogóle powstał ludzki metabolizm i jak wygląda on w naturalnej postaci. Przede wszystkim ukształtował się jeszcze w czasach pierwotnych, kiedy ludzie mieli bardzo mało jedzenia a także nie mieli pewności, czy będą mieć co jeść następnego dnia. Dlatego też organizm miał zdolność do magazynowania kalorii na czarną godzinę. Obecnie sytuacja wygląda nieco odmiennie – praktycznie zawsze możemy zdobyć jakieś jedzenie, ale nasze ciało nadal żyje nawykami z zamierzchłej przeszłości. Właśnie dlatego głodówki ani diety cud się nie sprawdzają – występuje efekt jojo. W diecie dr Ornisha założenie jest takie, że tracimy na wadze wolno, ale trwale. W przeciągu miesiąca powinniśmy zrzucić około 5 kg.

Podstawą diety są produkty roślinne, które mają niską zawartość tłuszczu. W zamian mamy sporo błonnika oraz węglowodanów złożonych. W diecie musi być 10% tłuszczy, 15 białka i aż 75% samych węglowodanów. Nie ma nic trudnego w programie żywieniowym:

– nie musisz liczyć kalorii

– jesz dużo – aż do momentu, w którym poczujesz się syty

– możesz jeść jednak jedynie te produkty, które są dozwolone. Trzeba to robić jak najczęściej i w niewielkich porcjach. Gwarantuje to, że będziesz mieć zawsze odpowiednią ilość błonnika i nie odczujesz dojmującego głodu.

– podczas stosowania diety zalecany jest wysiłek fizyczny. Ćwiczenia powinny być spokojne, ale wymagające od nas większego wysiłku. Idealna będzie joga i medytacja, a także pilates.

Niestety, dieta ta jak każda inna – ma swoje wady. Przede wszystkim jest dość monotonna i panuje w niej sporo różnych restrykcji. Przeciwnicy tego sposobu odżywiania twierdzą, że wytrzymać to mogą jedynie osoby na co dzień stosujące dietę wegetariańską oraz takie, które przez wiele lat trenowały silną wolę. Są także lekarze twierdzący, że jest to dieta szkodliwa dla zdrowia. Podczas jej stosowania unikamy wielu witamin oraz minerałów, a także kwasów omega-3. Jemy zdecydowanie za mało tłuszczy, nawet tych, które mają bardzo dobre działanie na zdrowie całego naszego ciała. Bez ograniczeń możemy jeść jedynie rośliny strączkowe, warzywa i owoce, a także zboża. Absolutnie nie możemy spożywać tłustego mięsa czy pić alkoholu.

Comments are closed.