Dieta Dr. Atkinsa

Możliwość komentowania Dieta Dr. Atkinsa została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Ostatnimi czasy coraz głośniej jest o diecie Atkinsa. Ponoć można schudnąć, równocześnie nie cierpiąc straszliwych katuszy z powodu odmawiania sobie wszystkiego, na co tylko ma się ochotę… czy w rzeczywistości jest to prawda? Na pewno są grupy produktów, które możemy jeść bez ograniczeń, ale istnieją również takie, po które absolutnie nie możemy sięgać. Jesteś miłośnikiem słodyczy? Możliwe, że na tej diecie nie wytrzymasz.

Dieta Atkinsa na pewno nie zainteresuje wegetarian – zaleca bowiem spożywanie spożywania sporej ilości białka, jest klasyfikowana jako dieta niskowęglowodanowa. Stworzył ja amerykański kardiolog, Robert Coleman Atkins. Zainspirował się on wynikami badań innych naukowców – Azara i Blooma i postanowił sam rozpisać dietę, która pomogłaby ludziom na całym świecie.

Co go tak zainteresowało?

– przede wszystkim to, że nie jest istotne, ile spożywamy kalorii – natomiast ogromne znaczenie ma fakt, czy zostaną one przyswojone przez nasze ciało

– inaczej mówiąc – możemy jeść naprawdę dużo kalorii, ale umieszczając je w odpowiedniej formie, nie będziemy przybierać na wadze!

W diecie zaleca się zjadanie ogromnej ilości tłuszczy, łączenie ich z białkami, równocześnie unikając wszystkiego, co zawiera w sobie cukry – zarówno proste, jak i złożone. Dieta musi trwać nieco dłużej, jednakże jej twórca daje nam gwarancję naprawdę niesamowitych rezultatów. Nasze ciało z wolna przyzwyczaja się do innego trybu odżywiania, zmienia się też jego metabolizm – przechodzimy od spalania glukozy do tłuszczu. Jest to proces nazywany ketozą – poziom insuliny jest tak niski, że ciało musi zacząć rozkładać tłuszcze. Z tego powodu w diecie Atkinsa zabronione jest spożywanie węglowodanów, ponieważ zawierają one łańcuchy glukozy i zwiększają poziom cukru we krwi.

Atkins twierdzi ponad to, że dieta niskowęglowodanowa jest dla naszego metabolizmu jak najbardziej korzystna. Sam proces spalania tłuszczu jest kaloryczny, więc im więcej się go zjada, tym więcej można potem stracić! Wielu naukowców podchodzi jednak bardzo sceptycznie do tego typu odkryć. Uważają, że fenomen diety nie wynika z jej części składowych a z tego, że duża monotonia odżywiania sprawia, że wcale nie chce nam się jeść. Z tego powodu nie sięgamy po przekąski. Zrobiono także dwa badania, z których wynika, że:

– dzięki diecie Atkinsa możemy łatwiej bronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi, mieć niższy poziom złego cholesterolu

– przeciwnie – właśnie z powodu stosowania tej diety układ sercowo-naczyniowy choruje zdecydowanie bardziej i częściej. Co więcej, dieta sprawia, że istnieje wyższe ryzyko zachorowania na osteoporozę oraz kamienie nerkowe.

Jak zatem widzimy, dieta Atkinsa wzbudza sporo kontrowersji. Badania i opinie na jej temat są skrajnie różne i ciężko jest wydać jednoznaczny osąd. Jeżeli jednak jesteś ciekawy, to możesz spróbować – kto wie, może wpływ tej diety na organizm jest kwestią wyłącznie indywidualną? Jedno jest pewne – potrzebnych jest więcej badań, które potwierdziłyby którąkolwiek z tych teorii.

Comments are closed.