Dieta dla seniora

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

tape-403593_1280

Jadłospis dla osoby starszej powinien być odpowiednio dobrany ze względu na dolegliwości, na które jest ona bardziej podatna. Wielu z nich można byłoby uniknąć tylko dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Niestety seniorzy nie odżywiają się najlepiej, jedząc raczej to na co mają ochotę i co im najbardziej smakuje. Często także zwyczajnie nie stać ich na droższe produkty, które w ich diecie powinny się znaleźć.
Jak działa organizm seniora?
Wraz z upływem czasu, organizm traci wiele swoich funkcji. Najważniejszą jest przede wszystkim trawienie, które przez zmniejszenie się ilości soków trawiennych bardzo zwalnia. Żołądek nie pracuje już tak jak kiedyś, a przez to osoby starsze mają większe problemy z układem trawiennym i pokarmowym, wzdęciami i zaparciami. Chociażby z tego względu, dieta starszej osoby powinna być bogatsza w niektóre istotne składniki.
Dlaczego seniorzy nie odżywiają się odpowiednio?
Winą jest przede wszystkim skromna emerytura, która nie pozwala im na dodatkowe wydatki. Często z trudem udaje im się przeżyć za niewielką, comiesięczną sumę, nie mówiąc już o odkładaniu jakiejś sumy pieniędzy na dodatkowe wydatki. Za drogie dla seniorów jest przede wszystkim mięso, czyli źródło białka, które w diecie jest wręcz niezbędne. Ze względu na choroby, postępujące bóle stawów, kości i kręgosłupa, starsi ludzie ograniczają wyjścia z domu do minimum. Aby nie dźwigać zbyt wiele, ich lista zakupów ogranicza się jedynie do najważniejszych składników, które uznają za niezbędne. Często brak wśród nich świeżych warzyw i owoców, które pozytywnie wpłynęłyby na ich stan zdrowia. W ten sposób zachowują się też osoby samotne, które nie mają ochoty często wychodzić z domu. Seniorzy często mają także problem z brakiem apetytu, przez co skład ich posiłków, jest im zupełnie obojętny. Nie miewają wówczas zachcianek, ani zwykłej ochoty na coś innego niż dotychczas. Problemem mogą być też psujące się zęby lub ich brak. W tym wypadku jedzenie jest dla nich duża trudnością, często nawet sprawia ból. Seniorzy wolą więc jeść produkty, które nie wymagają nadmiernego przeżuwania. Wybierają więc pszenne pieczywo, kaszę, ryż i wszystko co jest miękkie.
Co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej?
Niezbędne są przede wszystkim produkty zbożowe, w tym ryż, kasza, ale również ziemniaki z niewielką domieszką soli. Aby uzupełnić niedobory żelaza, wskazane byłoby jedzenie chociaż raz w tygodniu czerwonego mięsa. Może być ono serwowane zarówno na obiad, ale także jako wędlina w postaci dodatku na kanapkę W pozostałe dni doskonale sprawdzi się kurczak, który ma bardzo dobry spływ na wzmocnienie mięśnia sercowego. W diecie seniora powinny pojawić się także ryby, które urozmaicą dietę i uzupełnią ją w specjalne nienasycone kwasy tłuszczowe, zapobiegające miażdżycy. To choroba, która najczęściej występuje właśnie u osób w podeszłym wieku. Trzeba także pić mleko, dzięki czemu organizm dostaje wapń odpowiedzialny za wzmocnienie nie tylko kości, ale i zębów.
Czego w diecie seniora należy unikać?
Niestety osoby starsze mają tendencję do zjadania 5-6 jajek tygodniowo. Liczba ta jest zdecydowanie za wysoka i powinna zostać zredukowana do 2-3. Jaja zawierają bardzo dużo cholesterolu, co negatywnie wpływa na zdrowie seniora. Należy także ograniczyć strączkowe warzywa powodujące wzdęcia. Jeśli u seniora występuje w wyniku ich spożywania wzmożona produkcja gazów, warto łączyć je z przyprawami, które temu zapobiegną. Jest to chociażby cząber, kminek czy majeranek.
Co z witaminami i innymi składnikami odżywczymi?
Najważniejsze jest jedzenie odpowiedniej ilości błonnika. Wspomaga on pracę jelit, oczyszcza je i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć. Warto więc jeść warzywa i owoce, najlepiej surowe lub przygotowane na parze. By uzupełnić w organizmie poziom witaminy E oraz beta-karotenu, do jadłospisu należy włączyć lekkie sałatki z dodatkiem oleju. Można wybrać spośród sojowego, lnianego, kukurydzianego lub słonecznikowego. Nie może to być olej rzepakowy, ani żaden inny.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.