Dieta dla przyszłych rodziców

Możliwość komentowania Dieta dla przyszłych rodziców została wyłączona | | Kategoria : Bez kategorii, Diety

Zajście w ciążę nie stanowi tak prostego wyzwania, jak mogłoby się wydawać wielu osobom. Wiele par zmaga się z problemami z poczęciem pierwszego czy kolejnego potomka. Badania pokazują, że zdrowe pary starają się nawet rok, aby zostać rodzicami. Dotyczy to ogromnej ilości osób. Aby zwiększyć szanse na poczęcie, warto zastanowić się nad swoim sposobem żywienia. Wiadomo, ze przyszła mama powinna dostarczać organizmowi składników, które przepisze lekarz. Mają one za zadanie uchronić dziecko przed wadami oraz pozwolić na pomyślny przebieg dziewięciu miesięcy. Poza suplementami można zastosować dietę, która wpływa nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale również na płodność. W dzisiejszych czasach zajście w ciążę utrudnia stres, antykoncepcja czy stosowane leki. Być może to odpowiednia dieta przyczyni się do tego, że szybciej zostaniemy rodzicami?

Dieta przyszłej mamy musi być bogata w owoce i warzywa. Warto spożywać je w postaci surowej. Przygotowanie surówek czy soków powinno wejść w nawyk każdej kobiecie, która stara się o poczęcie dziecka. Dobrym sposobem przygotowania warzyw jest ich ugotowanie na parze. Można je także upiec. Ponadto w diecie nie powinno zabraknąć orzechów, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale też korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Przyszła mama musi dostarczać organizmowi kwasu foliowego. Zwykle przepisuje się go w postaci tabletek, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, jednak warto korzystać również z jego naturalnych źródeł. Znajdziemy go przede wszystkim w szpinaku, sałacie, brokułach czy fasoli. Jest obecny również w drożdżach i owocach cytrusowych.

Zmiana sposobu żywienia nie powinna dotyczyć jedynie przyszłej mamy. Również w diecie przyszłego taty nie powinno zabraknąć składników, które poprawią jego stan zdrowia i wpłyną na jakość nasienia czy ruchliwość plemników. Przede wszystkim musimy dostarczyć organizmowi witaminę E, która wpływa na plemniki. Znajdziemy ją w natce pietruszki, żółtku jaja, orzechach laskowych czy oleju roślinnym. Na ruchliwość plemników dobrze działa również witamina A, która ponadto jest niezbędna do produkcji żeńskich hormonów. Witaminę tę znajdziemy w tranie, ale też w wątrobie, żółtku jaja czy maśle.

Jeśli staramy się o dziecko, warto unikać dużych ilości kawy, herbaty, cukru, a także serów czy mięsa. Produkty te mogą powodować zakwaszenie śluzówki macicy, a nie jest to korzystne środowisko dla plemników, które szybko giną w takich warunkach. Produktem, z którego koniecznie trzeba zrezygnować, jest alkohol. Dotyczy to nie tylko przyszłych matek, ale również ojców. Alkohol zmniejsza ruchliwość plemników i może powodować problemy z poczęciem. Ograniczamy tez spożywanie produktów z białej mąki, słodyczy i kolorowych napojów słodzonych. Osobom, które pragną zostać rodzicami, zaleca się picie naparów z ziół. Nie wszystkie są wskazane, jednak warto postawić chociażby na rumianek, który pomaga pozbyć się stresu, a więc wpływa na ułatwienie poczęcia.

Comments are closed.