Dieta bezglutenowa

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

glutenfree

Do rozpoczęcia stosowania odpowiedniej diety zwykle zmusza nadwaga, kiedy to konieczne okazuje się zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, ale także stan zdrowia. Zwykle nie przywiązujemy uwagi do tego, że sposób odżywiania może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Doszukujemy się różnych przyczyn, które mogą mieć wpływ na pogarszający się stan zdrowia, a rozwiązanie problemu często tkwi w zmianie nawyków żywieniowych. Okazuje się, że produkty spożywcze obecne na co dzień w diecie, mogą mieć niestety niekorzystny wpływ na organizm. Tak jest w przypadku glutenu, który coraz częściej uważa się za przyczynę licznych problemów zdrowotnych, a przede wszystkim trawiennych.

O ile osoby chorujące na celiakię muszą zdecydowanie zrezygnować z produktów zawierających gluten ze względu na spustoszenie jakie robi on w organizmie chorego, to osoby zdrowe wydawać by się mogło, nie powinny mieć większych problemów z tym składnikiem, który występuje w wielu produktach spożywczych. Jednak najnowsze doniesienia dietetyków wyraźnie wskazują, że gluten jest składnikiem, który może wywoływać alergię, dlatego przy pojawiających się problemach trawiennych , należy rozważyć ewentualna nadwrażliwość na ten składnik. Czy zatem jest gluten i gdzie możemy go znaleźć?

Gluten jest to rodzaj białka roślinnego, które głównie występuje w ziarnach zbóż. Między innymi można go znaleźć w pszenicy, życie czy jęczmieniu. To właśnie dzięki jego obecności przy wyrabianiu ciasta z mąki i wody otrzymujemy kleistą, ciągnącą się konsystencję. Ze względu na swoje cenne właściwości, przenoszenie aromatów, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dlatego znaleźć go można praktycznie w każdym rodzaju pożywienia. Jest obecny w wędlinach, przetworach mlecznych, słodyczach, a nawet w lekach. Niezwykle trudno całkowicie go wyeliminować z diety, a osoby chorujące na celiakię niestety muszą. Czytają więc dokładnie etykiety opakowań spożywczych, aby uniknąć kontaktu z glutenem. Osoby uczulone na ten składnik nie muszą tak restrykcyjnie eliminować glutenu ze swojej diety, ale na pewno znacznie ograniczać jego spożycie. Z czego należy zrezygnować, kiedy pojawiają się objawy nadwrażliwości na gluten? Na pewno z wszystkich produktów spożywczych opartych na zbożach, więc koniecznie należy wyeliminować pieczywo i desery mączne, makarony i inne produkty z zawartością glutenu. W ich miejsce bezpiecznie można stosować produkty oparte na mące kukurydzianej czy ziemniaczanej, a także tej pozbawionej glutenu, gdzie wyraźnie zaznaczono na opakowaniu, że jest to produkt bezglutenowy. Bezpiecznie można spożywać ryby, nabiał, jaja i mięsa.

Dieta bezglutenowa znajduje coraz większe zastosowanie u osób szukających zdrowych sposobów na odżywianie. Należy jednak bezwzględnie zaznaczyć, że osoby zdrowe nie powinny rezygnować całkowicie ze spożywania glutenu. Ma on jedynie niekorzystny wpływ na osoby chore na celiakię i z alergią na ten składnik. Osoby zdrowe powinny jeść produkty mączne, ponieważ zawierają cenne węglowodany, białka i witaminy, których znaczne ograniczenie może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.