Dieta bezglutenowa – skąd tyle szumu wokół niej?

Możliwość komentowania Dieta bezglutenowa – skąd tyle szumu wokół niej? została wyłączona | | Kategoria : Diety

diety

Dieta bezglutenowa to oczywiście wykluczenie z posiłków glutenu. Czym on jest? To mieszanka roślinnych białek. Badania pokazują, że glutenu nie toleruje około 1% ludzi. Dieta bezglutenowa jest więc dużo bardziej popularna, niż wskazywałyby na to dane statystyczne odnośnie zapotrzebowania na nią. Jak to się stało?

Podstawowym błędem w myśleniu wielu ludzi jest traktowanie diety bezglutenowej jako sposobu na odchudzanie. Jest to sposób na życie dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. I takie osoby muszą ją stosować całe życie, by nie cierpieć na problemy z układem trawiennym.

Dieta bezglutenowa to konieczność wyeliminowania składników pokarmu zawierających gluten. Należą do nich podstawowe gatunki zbóż, takie jak pszenica, żyto i jęczmień. Dlatego osoby stosujące tę dietą muszą zrezygnować z pieczywa pszennego i żytniego, spożywania makaronów, pewnych gatunków kasz, otrąb, produktów na bazie mąki pszennej (takiej jak ciastka i herbatniki) oraz pewnych gatunków wędlin.

W związku z – jak wiele osób to nazywa – panującą „modą” na dietę bezglutenową w sklepach znajdziemy ogromny wybór produktów z charakterystycznym symbolem przekreślonego kłosa. Ciekawostką jest fakt, że duży procent tak oznaczonych produktów wcale nie będzie bezpieczna dla osób chorych na celiakię (czyli osób, którym dieta bezglutenowa jest koniecznie potrzebna). Dlaczego tak się dzieje? Bo wykluczenie glutenu niekoniecznie załatwia sprawę. Przy diecie bezglutenowej ważna jest również dbałość o ogólnie zdrowo przygotowane posiłki. Dlatego jej podstawową zasadą jest przygotowywanie posiłków w domu. I dlatego – jak łatwo zauważyć – kupowanie bezglutenowych produktów w sklepie może się mijać z celem.

Wielu sądzi nawet, że dieta bezglutenowa to czyste oszustwo. Skąd taki pogląd? Do 2011 roku o diecie tej słyszały tylko nieliczne jednostki, które chore dziedzicznie, miały nakaz unikania glutenu. Jednak po australijskich badaniach ze wspomnianego 2011 roku, wielu z nas uwierzyło, że i jego dotyczy koniczność unikania glutenu. Czy to nieporozumienie? Trudno ocenić. Najlepiej przedyskutować tę kwestię z lekarzem dietetykiem. Powtórzenie badań z 2011 roku nie dało już tak jednoznacznych wyników.

Wielu badaczy uważa, że zadziałał tu raczej efekt placebo. Wierząc, że odżywiamy się zdrowiej, rzeczywiście poczuliśmy się lepiej. Poza tym dieta bezglutenowa wymusza większą dbałość o dobór posiłków. A zainteresowanie tym, przemyślane kupowanie żywności z pewnością wpływa pozytywnie na naszą dietę.

Istnieje jednak poważne zagrożenie, że zbytnia wiara w pozbawienie się posiłków z glutenem skończyć się może pozbawianiem nas również innych ważnych składników, takich jak wapń, magnez, cynk czy witaminy z grupy B. Są one bowiem składnikami grup produktów, której odmawiają sobie zwolennicy diety bezglutenowej.

Jakie wypływają z tego wnioski? Należy oczywiście myśleć przy wyborze diety. Reklamy koncernów spożywczych nie powinny być naszą wykładnią i zanim wybierzemy najpopularniejszą dietę powinniśmy trzy razy się zastanowić.

Comments are closed.