Dieta a wysiłek fizyczny

Możliwość komentowania Dieta a wysiłek fizyczny została wyłączona | | Kategoria : Diety

dieta-dla-sportowca-b

Sport w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Kluby fitness i siłownie przeżywają oblężenie, na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów, a zajęcia wychowania fizycznego w szkołach przestają kojarzyć się uczniom jedynie z nudnym bieganiem wokół boiska. Nie ulega wątpliwości, że taka zmiana ma charakter pozytywny i jeśli nie jest ona jedynie chwilową modą, może mieć wpływ na poprawę kondycji zdrowotnej społeczeństwa.

Należy jednak pamiętać, że nasilenie aktywności fizycznej, zwłaszcza u osoby, która dotychczas prowadziła siedzący tryb życia, pociąga za sobą wzrost przemian metabolicznych i zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też odpowiednio zbilansowana dieta stanowi podstawę zdrowego stylu życia i jest niezbędna dla aktywności fizycznej, która nie pociągnie za sobą kontuzji i problemów zdrowotnych. Najkorzystniejsze bowiem jest łączenie składowych, jakimi są dieta i sport.

Jeśli ćwiczysz (obojętnie w domu, czy na siłowni i bez znaczenia, jaką dyscyplinę sportową), musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas wysiłku, kiedy Twoje ciało pracuje na wysokich obrotach, pocisz się, co jest fizjologiczną drogą odprowadzania nadmiaru ciepła przez ciało. Generuje to jednak deficyt wody, którą powinieneś uzupełnić. Pij więc około 1,5 – 2 litra wody dziennie, a podczas treningu zawsze miej obok siebie butelkę płynu. Pragnienie, które odczuwasz ćwicząc jest czułym wyznacznikiem tego, że należy uzupełnić płyny.

Pamiętaj o posiłku przed planowanym uprawianiem sportu. Nie należy ćwiczyć na czczo (wyjątkiem są pewne ćwiczenia cardio).

Przestrzegaj również odpowiednich odstępów pomiędzy spożyciem posiłku a treningiem. Jeśli Twój posiłek był lekkostrawny – odczekaj około 0,5 – 1 godziny, jeśli natomiast zjadłeś obfite danie – konieczne mogą być nawet 2 godziny. W przeciwnym wypadku możesz odczuwać dyskomfort w postaci kolki, przelewania czy nudności, który zmusi Cię do przerwania ćwiczeń.

Równie ważny, a może nawet ważniejszy, jest posiłek, który spożyjesz po treningu. Ćwicząc, twoje mięśnie zużytkowały bowiem dużą ilość energii, w której regeneracji należy teraz pomóc. Zatem, sięgnij po produkty pełnowartościowe, najlepiej bogate w białko. Jeśli chodzi o mięso, świetnie sprawdzi się drób, a jego połączenie z ryżem lub kaszą oraz warzywami stanowi przykład prawidłowego potreningowego posiłku.

Jeśli zdecydowałeś się podjąć aktywność fizyczną, aby zredukować swoją wagę, dieta jest dla Ciebie szczególnie ważna. Nawet, jeśli spędzisz na siłowni długie godziny, a potem odwiedzisz bar szybkiej obsługi, na dłuższą metę efekty będą marne. Pamiętaj więc, aby sport stał się elementem zdrowego stylu życia, który zechcesz wprowadzić w swoją codzienność. Zadbaj o częste, regularne, choć objętościowo mniejsze posiłki. Zrezygnuj z fast food’ów i słodyczy (także ze słodzenia herbaty oraz kawy). Wzbogać swoją dietę o warzywa, owoce i inne źródła błonnika, takie jak na przykład otręby. Przede wszystkim zaś, nie zniechęcaj się. Na efekty trzeba poczekać, ale zawsze jest warto.

Comments are closed.