Banan – kolor ma znaczenie

0 komentarzy | | Kategoria : Diety

banana-5734_1280

Banan to owoc niezwykle interesujący z dietetycznego punktu widzenia. Są jednymi z popularniejszych owoców w Polsce, mimo że nie rosną w naszym klimacie. W wielu dietach są jednak umieszczane na czarnej liście z zaleceniem ich wystrzegania się bądź wyraźnego ograniczania. Tymczasem są to restrykcje niesłuszne.
Banany są bardzo wartościowymi owocami: zawierają cenne składniki mineralne oraz witaminy. Dietetycy podkreślają, że mają sporo potasu, dzięki czemu poleca się je osobom zmagającym się z nadciśnieniem. Zawierają także wszystkie najważniejsze witaminy: A, witaminy z grupy B, C, E. Odnajdziemy w nich także błonnik, wapń i magnez.
Stosunkowo wysoka zawartość węglowodanów jest z powodzeniem rekompensowana przez korzystne proporcje błonnika i niski procent tłuszczów. Ich zaletą jest także gwarancja długo utrzymującego się uczucia sytości.
Teoria o tuczących właściwościach bananów jest zatem mocno przesadzona. W 100 g tego owocu odnajdziemy 90 kilokalorii. Błonnik w nim obecny sprawia, że węglowodany nie odkładają się w organizmie i nie tuczą. W kontrze do powtarzanych obiegowych opinii koniecznie dopowiedzieć też należy, że część badań wskazuje, że banany są wręcz sprzymierzeńcami osób, które chcą stracić na wadze, a już na pewno tych, które dbają o prawidłowo zbilansowaną dietę.
Kolor ma znaczenie! Rzadko który owoc – jak banan – zmienia swoje właściwości w zależności od koloru. Rzecz polega na tym, że owoce nie są zbierane przez plantatorów w momencie, gdy dojrzeją, lecz jeszcze, gdy zachowują zielony kolor. Wszystko po to, by po transporcie międzykontynentalnym banany nie trafiły do miejsca docelowego przejrzałe. Tracą wówczas na smaku, ale także na wartości odżywczej.
To, jakie banany wybierają konsumenci w dużej mierze jest uzależnione od indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam jednak na odpowiednim efekcie, warto zmienić przyzwyczajenia bądź zwrócić szczególną uwagę na stan bananów. Banany im dojrzalsze, tym słodsze. Ta prosta zasada oznacza nie mniej, nie więcej, tylko to, że w trakcie dojrzewania owocu enzymy w nim zawarte zamieniają skrobię obecną w każdym bananie w cukry proste: glukozę oraz fruktozę. Są dzięki temu łatwiejsze do strawienia, zawierają jednak mniej cennych witamin i minerałów. Z drugiej jednak strony: im dojrzalszy banan, tym silniejsze jego właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe. W skrajnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z owocem mocno żółtym, miejscowo czarnym, banany zawierają substancję określaną fachowo skrótem TNF. To związek, który zwalcza złośliwe komórki nowotworowe. Jeśli nie zmagamy się zatem z nadprogramowymi kilogramami, bardzo dojrzałe – albo wręcz przejrzałe – banany okażą się najlepszym pomysłem.
Zielone banany – ze względu na fakt, iż cukry proste jeszcze nie wykształciły się w owocu – są polecane osobom na diecie i dbającym o sylwetkę. Ze względu na zawartość skrobi, dobrodziejstwo owoców wchłania się stopniowo, co zapobiega skokom poziomu cukru we krwi. Takie gwałtowne podnoszenie poziomu cukru jest jedną z przyczyn zamiany niewykorzystanej energii w tkankę tłuszczową, stąd to powolne uwalnianie energii staje się naszym sprzymierzeńcem.
Proces dojrzewania bananów można opóźnić, przechowując owoce w lodówce. Będą jednak miały wówczas ciemną, mało estetyczną skórkę. Jeśli chcemy to dojrzewanie przyspieszyć, wystarczy pozostawić je w nasłonecznionym miejscu lub pozostawić w papierowej torbie w sąsiedztwie jabłka.
Bananów, zdaniem ekspertów, unikać powinny jedynie osoby cierpiące na dolegliwości nerek lub wątroby.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.